Hvordan håndterer Superliga-klubberne det kolde, korte januartransfervindue?
En god indikation er den måde, klubberne plejer at gøre, for selvom der naturligvis er forskel fra år år, kan man se tydelige forskelle i den måde, klubber køber og sælger på, og hvem de går efter i januar måned.
Vi ser også på, hvilken januarhandel der har været klubbens bedste i Superliga-æraen.
I dag har vi rettet fokus mod FC Nordsjælland, der normalt er forsigtig med at hente nye spillere til førsteholdet, der ikke er uddannet i ungdomsafdelingerne i Nordsjælland eller Ghana.
Men denne gang ser tingene ud til at være anderledes efter store afgange i sommer, hvor afløserne for en sjælden gangs skyld ikke kunne findes internt.
Fakta
Spillere ind i januar seneste fem transfervinduer: 8
Spillere ud i januar seneste fem transfervinduer: 19
Største spillersalg i januar: Bruninho til Guangzhou R&F i 2016 for 25 millioner kroner
Største køb i januar: Martin Bernburg for 5 millioner kroner i 2006
Strategi: Talentudviklerne i Farum handler sjældent i januar
Sådan griber de normalt januar an
FC Nordsjælland gør det, så uendelig mange har talt om i 10-15 år: Satser på de talenter, man selv har uddannet.
Det kommer meget konkret til udtryk i FC Nordsjællands tilgang til januartransfervinduet ved, at man kun henter få nye spillere, og at de ikke koster specielt meget.
På afgangssiden ligger FC Nordsjælland i et normalt Superliga-leje med udlejninger og kontraktudløb som del af tilpasningen af truppen midtvejs i sæsonen, men nye spillere plejer der ikke at være mange af i årets første måned.
I år kommer FC Nordsjælland til at handle anderledes, da man er i en vis nedrykningsfare oven på et skidt efterår og med faren for, at enten SønderjyskE og Vejle finder sig selv og ikke er lige så elendige som i første halvdel af sæsonen.
Men forvent at FCN går ud af januar måned med 2-3-4 nye spillere, hvoraf i hvert fald to af spillerne skal ind og løfte holdet fra første spillerunde i februar, med Erik Marxen som den første, der faldt på plads med et skifte fra Randers FC.

Bedste januarhandel
Nicolai Stokholm hentet for to millioner kroner i Viking i 2009
Tilbage i nullerne hentede Tippeliga-klubberne en overgang nogle af Superligaens bedste spillere til norsk fodbold takket være en lukrativ ordning, hvor en stor signon-fee ved ankomsten var på særdeles gunstige skattevilkår.
Nicolai Stokholm havde været en god mand for AB og siden OB, før han i 2006 skiftede til Viking Stavanger, men det var intet at regne i forhold til den effekt, han fik i FC Nordsjælland.
FC Nordsjælland havde et fornuftigt hold, hvor man i det helt små var begyndt at skæve i retning af det ungdomsarbejde, man er så berømt for i dag.
Men man fandt overvejende spillere udefra, og en af dem blev altså erfarne Nicolai Stokholm, der på ingen måde havde den videresalgsværdi, der i dag kendetegner nærmest alle, der får lov at trække i en FCN-trøje.
Til gengæld var Stokholm en forrygende midtbanespiller, der var et niveau over sit udmærkede spil fra tiden i OB, og han havde en stor andel i det mesterskab, FCN højst overraskende vandt i 2012 fulgt af en tur i Champions League med seks kampe mod Juventus, Chelsea og Sjakhtar Donetsk.
Stokholm stoppede karrieren som FCN-spiller i 2014 og er muligvis den mest værdifulde spiller nogensinde i klubbens historie.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
CUSTOM
Brighton – Liverpool
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT