– Jeg gider ikke tænke for meget over det nu

Kevin Tshiembe har spillet et stærkt forår, og der vil formentlig være bud efter forsvarsspilleren i det kommende transfervindue.



Kevin Tshiembe har fået noget af et gennembrud for Lyngby Boldklub i dette forår, hvor han har været én af klubbens absolut bedste spillere. Alligevel ser det ikke ud til at være nok til at redde De Kongeblås eksistens i Superligaen.

Med fire runder tilbage er Lyngby på næstsidstepladsen, og man skal være ganske optimistisk på klubbens vegne, hvis man tror, at Lyngby også er i Superligaen efter sommerferien.

Selv om Lyngby ikke skulle være repræsenteret i Superligaen i næste sæson, kan det meget vel være, at Kevin Tshiembe er. Flere danske klubber må have fået øjnene op for den 24-årige midtstopper.

Hovedpersonen selv forsøger at holde hovedet koldt.

– Selvfølgelig vil jeg gerne blive i Superligaen, men indtil videre er jeg Lyngby-spiller, og så må vi se, hvad der kommer. Jeg vil gøre alt for, at vi overlever, og hvis det ikke er tilfældet, tager vi den derfra. Jeg gider ikke tænke for meget over det nu. Jeg har skrevet under på en kontrakt med Lyngby, og den har jeg selvfølgelig respekt for, siger Kevin Tshiembe til tipsbladet.dk.

Lyngby spillede et skrækkeligt efterår, men i starten af foråret blev det bedre, og flere gange i denne halvsæson så det ud til, at holdet kunne snige sig over nedrykningsstregen. Ingen af gangene formåede De Kongeblå dog at gribe chancen.

– Vi peakede tidligt i foråret, og måske har det noget at sige, at det har været en lang sæson, og vi har spillet mange kampe. Vi er måske ikke i den samme fysiske forfatning som i starten, men vores gode start er jo også grunden til, at vi overhovedet har mulig for at overleve, siger Tshiembe, der slet ikke er klar til at kaste håndklædet i ringen:

– Jeg tror 100 procent på det. Så længe vi selv kan afgøre det, tror jeg på det. Da vi rykkede op i Superligaen, var der ingen, der troede på os, men dengang sagde jeg også til alle mine venner, at jeg troede på det, så længe det var matematisk muligt, og det endte så med at ske. 

Selv om det er tungt at kigge på Superliga-tabellen, kan Kevin Tshiembe på det personlige plan glæde sig over et fint forår.

– Det er gået godt for mig personligt, og jeg har selvfølgelig bemærket, at jeg har fået meget ros. Jeg har udviklet mig positivt over længere tid, og jeg har formået at løfte mit bundniveau i forhold til tidligere, hvor jeg svingede meget. Og så er jeg blevet mere moden, siger Tshiembe, der mener, at cheftræner Carit Falch skal have en stor del af æren:

– Efter Carit er kommet til, har jeg fået en større tro på mig selv. Han viser mig masser af tillid, og han har givet mig den spilletid, jeg skulle bruge for at bevise, at jeg kan være med på det her niveau. Jeg har ikke været så nervøs for at miste pladsen, selv om jeg måtte spille en enkelt dårlig kamp. Det har givet mig en ro.

Kevin Tshiembe og holdkammeraterne møder AC Horsens søndag klokken 14.00 – Den Gule Fare er allerede rykket ud af Superligaen. 





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson