– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Ambitionerne er ikke til at tage fejl af. Steve Cooper vil sørge for, at Brøndby IF kommer fremad i verden.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Til oktober kommer der nye boller på suppen.

Først kom Steve Cooper ind ad døren, derefter Alan Tate, og snart kommer deres tredje ben i taburetten til Brøndby.

David Tivey tiltræder i rollen som fysisk træner i klubben, der har udpeget den 34-årige englænder til rollen.

Tidligere har han arbejdet i Swansea, Nottingham Forest og på det engelske U17-landshold, noget der minder meget om en anden ny dreng i klassen hos de blå/gule.

Han kender nemlig Steve Cooper særdeles godt fra det britiske arbejdsmarked, hvor de flere gange har været kollegaer, og den nye Brøndby-cheftræner er meget begejstret for udnævnelsen af David Tivey.

– Vi har talt om det før, at vi vil give spillerne den bedste chance for at lykkes. Fordi vi kender fordelene ved det, skal vi levere en god infrastruktur i staben rundt om spillerne. Konditionen og fysikken er en stor del af det, så vi tilføjer ham til det.

– Jeg kender David. Det er ingen hemmelighed, at vi har arbejdet sammen før nogle gange. Jeg er overbevist om, at han kan hjælpe os. Vi får en virkelig god balance mellem nogle, han måske ikke har arbejdet med før, men han bliver en del af mange gode mennesker, der har været her længe.

– Men for os i fremtiden vil jeg have, at vi har det bedste af alting, der kan hjælpe spillerne, om det er træningsprogrammet, den mad vi får, trænere, lægeteamet eller præstationsanalytikere. Hvis vi ikke får det, bliver vi hægtet af, men jeg tror, det kan lykkes, fortæller Steve Cooper til Tipsbladet og den resterende fremmødte presse.

Under Steve Cooper fik Brøndby IF en decideret perfekt start ved at slå FC København, da det er det, der gør mest ondt, når holdet fra Vestegnen taber til ærkerivalerne.

Søndag skal de forsøge at følge op på præstationen ved at slå AGF på udebane.






LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay