Formanden for danske fodbolddommere, Jens Rohde, var klar i spyttet omkring en udtalelse fra Jacob Neestrup i kølvandet på FC Københavns nederlag til Viborg FF lørdag aften.
FCK-chefen ville således have Kevin Diks til at trække et rødt kort for at forhindre Viborg i at score sejrsmålet. En udtalelse, der ifølge Jens Rohde var til rødt kort. Noget, han i øvrigt har uddybet til Tipsbladet.
Læs her: Jens Rohde i nyt angreb mod Jacob Neestrup
Men det var ikke den eneste kommentar, Jens Rohde havde efter lørdagens møde.
“What a night” skrev han nemlig i kommentarsporet til et opslag på Facebook, hvor man kunne se Viborg fejre sejren.
Det får et spørgsmål til at presse sig på. Kan man have en magtposition i dansk fodbold og samtidig være Viborg-fan? Det har Tipsbladet spurgt Jens Rohde om.
– Der er tusinde mennesker, der udtaler sig om fodbold hver dag. Vi bor alle sammen et sted. Nogen har spillet i en klub, andre har ikke. Jeg er ikke medlem af Viborg FF, og jeg forholder mig ikke til selve kampen. Jeg forholder mig til en udtalelse, som er helt principiel, mener jeg.
– Jeg mener helt grundlæggende, at den er et skråplan. Den bryder med den samfundskontrakt, som burde eksistere, også i elitesportens verden, og som jeg gerne vil have skal eksistere. Der er en grund til, at det som Neestrup siger, giver rødt kort. Det er fordi, at vi ikke vil se det på fodboldbanerne, siger Rohde.
Udtalelsen fra Jacob Neestrup kom efter lørdagens kamp, og af den grund mener Jens Rohde, at hans tilhørsforhold er underordnet. Han ville have reageret på samme måde, uanset hvem der havde sagt det.
– Jeg synes ikke, at man skal opfordre på fjernsyn til, at man skal overtræde det, der står beskrevet i fodboldloven. Det synes jeg grundlæggende er forkert. Og det er ligegyldigt om det er paven, landstræneren eller Viborgs træner, som så siger det.
Tipsbladet har iøvrigt været i kontakt med Fodboldens Disciplinærinstans for at få svar på, om de har tænkt sig at åbne en sag, men de ønskede ikke at udtale sig.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vil købe Oliver Christensen

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vanvidsskifte under opsejling?

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen