• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Jes Dorph: Deklarerer selvfølgelig jeg er FCK-fan

Foto: Screenshot

Jes Dorph-Petersen er fredag tilbage på skærmen, når han skal være vært for sit eget fodboldprogram på DK4.

Af Ole Hoffskov

Jes Dorph-Petersen har fredag premiere på et nyt fodboldprogram på DK4 med titlen "Vi elsker fodbold", og dermed vender den mangeårige TV-vært tilbage til skærmen efter en lang - og ufrivillig - pause grundet den meget omtalte fyring på netop TV 2 i januar 2021.

I "Vi elsker fodbold" er hensigten, at seerne får fodboldnørderi til den store guldmedalje. Der skal snakkes 3-5-2 og halvrum - ikke om følelser. Den første gæst i programmet, der har premiere på fredag, er Troels Bech. 

- Gæsterne får god tid. Vi flytter os fra den hurtighed og korthed, der er i interview, som er lavet lige efter fodboldkampe. Vi skal nørde igennem. Jeg vil gerne tale om fodbold som håndværk. Vi kan jo af gode grunde ikke vise højdepunkter fra kampe, så vi får masser af tid til at tale om nogle af de ting, der ellers ikke bliver bragt så meget på banen, siger Jes-Dorph Petersen til Tipsbladet.

Han fastslår, at han er stor fan af programmet Offside, som sendes hver mandag på TV3 Sport, når Superligaen er i gang, og man vil se nogle af de samme elementer i "Vi elsker fodbold". Og så er der en masse andet, der ikke får plads i programmet.

- Når sportsfolk bliver interviewet, handler det tit enormt meget om deres følelser. Det handler om, hvorvidt de var overraskede over antallet af tilskuere i hallen og sådan noget. Al refleksion handler om følelser. Det bliver meget forventeligt. Jeg vil hellere tale om, hvorfor de har vundet eller tabt, fortæller værten. 

At være vært på et fodboldprogram et ikke nyt for Jes Dorph-Petersen, der for år tilbage var vært på Champions League-dækningen på 3+. Det var et drømmejob for den mangeårige nyhedsvært på det tidspunkt, men det var også en tjans, han mange steder blev hårdt kritiseret for. Mange var ganske enkelt af den opfattelse, at han ikke var særlig god til det.

- Jeg blev kastet direkte ind i løvens hule som afløser for Peter Schmeichel og stod der sammen med Brian Laudrup og Preben Elkjær. Jeg kunne godt mærke, at jeg virkelig blev udfordret, og jeg mærkede den debat, der var, om jeg nu var god nok. Jeg anerkender den kritik. 

- Jeg prøvede dengang at få flyttet Champions League-dækningen ud til lidt flere mennesker end de meget nørdede, og jeg lærte enormt meget. Jeg syntes, det var vildt sjovt, men jeg er ikke bleg for at sige, at jeg blev enormt glad, da Peter Grønborg tog over. Jeg synes, han er pisse dygtig. Og TV3 og jeg havde en lykkelig skilsmisse, siger Dorph-Petersen. 

Det er efterhånden noget tid siden, at Jes Dorph-Petersen har været på skærmen, og selv en rutineret vært som ham kan blive rusten.

- Vi har optaget det første program, og da jeg satte mig i studiet, skulle jeg lige sige til mig selv; "hvad fanden er det, jeg skal gøre?". Men da vi så kom i gang, var det som at sidde på en cykel efter fire år. Det glemmer man heller ikke helt, hvordan man gør. Jeg kunne også mærke, at jeg havde savnet det.

Tvivlede du på, om den dag ville komme efter de omstændigheder, der var i dit brud med TV 2?

- Ja, det gjorde jeg. Der var momenter, hvor jeg tænkte, om jeg orkede det. Det har været en hård tid, og jeg har været igennem meget og været ked af det. Jeg har været pænt langt nede i nogle tilstande, hvor jeg tænkte, jeg ikke havde kræfter til at komme tilbage. Jeg har selvfølgelig også kunnet mærke den modstand, jeg har mødt. Men jeg kunne ikke lade være, da muligheden bød sig på DK4. 

Du er jo erklæret FCK-fan. Bør du ikke deklarere det tydeligt i dit program?

- Ja, selvfølgelig. Det har jeg da tænkt mig at deklarere meget tydeligt. Jeg er FC København-fan, men heldigivs er fodboldens verden så liberal og åben, at folk godt kan gennemskue, at man sagtens kan holde med ét hold uden at hade alle de andre, slutter Jes Dorph-Petersen. 

Troels Bech er som nævnt Jes Dorph-Petersens gæst i det første program på DK4. I det andet program i rækken får TV-værten besøg af FC København-stjernen Rasmus Falk.