IKAST (Tipsbladet): For en måned siden stod Thomas Thomasberg forud for Brøndby-kampen og forholdt sig til, hvad Tipsbladet og andre medier til en af de afsluttende træninger havde af spørgsmål om FCM‘s spændende offensiv og store salgsemner.
FCM-cheftræneren var glad for tingenes tilstand med en topplacering i Superligaen før starten af slutspillet.
Men træneren tog også af egen drift op, at billedet kunne være helt anderledes efter to kampe.
Og da FC Midtjylland tabte en jævnbyrdig kamp til Brøndby og så spillede rædselsfuldt ringe fem dage senere i et nederlag til Randers, viste Thomasberg sig ufrivilligt at få ret i advarslen.
Senest tabte FC Midtjylland 3-2 til FC Nordsjælland på kunstgræsset i Farum (læs Tipsbladets dom fra den kamp her).
En kamp, hvor FCM var spillet helt ud af brættet den første halve time og slet ikke kunne hamle op med FCN, selv om hjemmeholdet intet overraskende gjorde.

Så nu skal FC Midtjylland igen jagte, og mens midtjyderne med egne ord har vist sig at være gode til det, erkender Thomas Thomasberg, at ustabiliteten ikke er god.
– Præstationerne har været for ustabile. Og det er jo bare at gå igennem de sidste otte kampe, og så tage en fantastisk afslutning på et slutspil, hvor man sidder og tænker lidt, at det her hold så godt ud, uden vi tog det som en selvfølge. Så taber vi til Brøndby og rammer bunden mod Randers, hvor vi kommer helt oppefra og ryger helt ned. Så slår vi FCK i en god kamp, og så får vi igen et hak i tuden mod FCN, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Som Tipsbladet for nylig beskrev, har FCM tabt otte af de seneste 17 Superliga-kampe, noget der ikke ligefrem dufter af Superliga-guld.
Og fire point i slutspillet i de fem første runder dur naturligvis ikke, siger Thomas Thomasberg.
– Det var i høj grad sådan, det så ud sidste år. Hvor vi fik fire sejre i de sidste fem kampe i grundspillet, og så fire point i de fem første kampe i slutspillet. Så tror vi selvfølgelig, at vi kan få det eventyr igen, som vi fik der. Det er op til os selv, ikke andre. Sidste år lavede vi 11 point i de sidste fem runder. Om det så hedder 9, 10 eller 11 point nu, det må tiden vise. Men det starter søndag, hvor vi skal sætte tre point på kontoen, siger Thomas Thomasberg.
Spekulerer ikke over jobsikkerhed
FC Midtjylland har Superligaens næststørste spillerbudget og er reelt jævnbyrdig på pointhøst med FCK i Superligaen, siden Matthew Benham købte klubben i 2014 og tilførte den markante ressourcer.
Nu er Anders Holch Povlsen hovedaktionær med et endnu større spillerbudget, et nyt træningsanlæg og et udvidet stadion til FC Midtjylland.
Spillertruppen er på papiret stærkere, især på individuelle fodboldkvaliteter, end den nogensinde har været.
Og så smager en anden-, tredje- eller fjerdeplads virkelig ikke af meget, når den erklærede, entydige målsætning er at vinde DM til FC Midtjylland.
Da Tipsbladet i slutningen af 2023 interviewede Thomas Thomasberg om starten i FCM og de ambitiøse målsætninger, bemærkede Thomasberg selv, at gennemsnits-ansættelsen for en Superliga-træner ikke er meget mere end et år.
Og et glippet guld vil med garanti skabe offentlig debat om Thomasbergs position, spillertruppens kvalitet, og om der skal endnu større ændringer til efter skiftet af assistenttrænere ved nytår og flere ansættelser.

Om det også sker internt i ledelsen og hos ejeren og dennes folk vil tiden vise, men hvad der kan ske er ikke noget, cheftræneren bruger krudt på, eller noget, spillere og stab skal brydes med.
– Jeg tænker mere på, om jeg får lønforhøjelse, fordi vi bliver mester, siger Thomas Thomasberg med et grin.
– Jeg forstår godt, I skal se frem og overveje scenarierne. Men hvad nu, hvis det går godt? Så nej nej, det bruger jeg virkelig ikke tid på.
– Jeg kan sagtens, som du her gør, sidde derhjemme og se, at ja, vi kan godt risikere at blive treer eller ende helt nede som nummer fire. Men jeg tænker mest på, at vi stadigvæk selv kan afgøre det, og jeg kan se, hvordan vi kan gøre det. I må gerne lave jeres bekymringer og spekulationer, dem prøver jeg at holde mig fra, for de gør ikke noget godt for mit mindset, siger Thomasberg, der husker interviewet fra forrige år, hvor træneres levetid kom på banen.
– Jeg er langt over gennemsnittet. Jeg forstår godt, I sidder og spekulerer og tænker lidt frem. Og vi kommer jo også til at stå i et af scenarierne. Hvis vi vinder, er FC København i problemer, og hvis vi står og er blevet nummer to eller tre, er det en anden spekulation.
For FCM-cheftræneren at se er muligheden for at vinde guldet langt mere relevant.
– Truppen er god nok til det, og vi har også rutine nok. Man kan godt sige, at der var lidt mere sidste år, men dengang var vi måske væltet omkuld mod AGF og FC København, da de indhenter os og kommer på 2-2. Jeg forstår godt de synspunkter, jeg har også selv været med til at konstatere dem. Men det ændrer ikke ved, at når vi går på banen søndag, har jeg tillid til og tro på det hold, vi sender på banen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland og FC Nordsjælland mødes 18.00 søndag i Herning.
Læs historien om, hvordan FC Midtjylland hentede Dani Silva som afløser for Emiliano Martínez.
Hvor mange penge er det nu lige, FCM, FCN og rivalerne i Superligaen har? Læs alt om det her i vores gennemgang af Superligaens spillerbudgetter.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
EKSKLUSIVT