I øjeblikket deler Discovery og Viaplay Group rettighederne til Superligaen, og det er i overensstemmelse med reglerne, som foreskriver, at minimum to aktører skal være inde over rettighederne til Danmarks bedste fodboldrække.
Det ændrer sig imidlertid fra 2024.
Onsdag er det blevet offentliggjort, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har udstedt en dispensation, som fra 2024 gør det muligt for én aktør at sikre sig alle Superliga-kampe, og det er sket på opfordring fra Divisionsforeningen, der står for at sælge rettighederne.
Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, lægger derfor ikke skjul på, at i dag er en god dag.
– Vi har ønsket at få løftet det tilsagn, vi har til konkurrencemyndighederne, og som indebærer en hel række restriktioner for, hvordan vi kan sælge vores rettigheder. Det er restriktioner, som ingen andre har i salg af deres rettigheder – heller ikke vores direkte konkurrenter, som er Premier League. Vi har ønsket at få retten til at indgå den bedste aftale for vores rettigheder, siger Thomsen til Tipsbladet.
Så det bliver nemmere at sælge rettighederne til Superligaen fremadrettet?
– Det er der jo ingen, der ved. Det afhænger af, om nogle er interesserede, hvordan mediemarkedet udvikler sig og sådanne ting, og vi er stadig forfordelt i forhold til vores konkurrenter, men det er et skridt i den rigtige retning. Vores betingelser er bedre end hidtil. Vi kan designe rettighederne bedre til dem, der måtte ønske at købe dem. Om det betyder, at vi skal have én eller flere rettighedshavere, ved vi ikke, men nu har vi i det mindste muligheden for at finde den bedste løsning.
Kan det svække konkurrencen?
– Der er ikke rigtigt nogen konkurrence den vej rundt. Der kan være en forretning i at have alle rettigheder, og der kan være en forretning i at dele dem. Typisk ser man, at én holder alle rettigheder, for så er der en strategisk effekt på det, og det styrker i virkeligheden konkurrencen. Det giver mindre konkurrence ikke selv at kunne bestemme, hvad der er mest attraktivt for de købere, der er.
Hvad betyder det her for forbrugerne?
– Det er jo slet ikke givet, at det er en fordel for forbrugerne, at det er flere, der har rettighederne, for så skal man jo have flere forskellige streamingtjenester eller en kæmpe TV-pakke. Om det er godt eller skidt for forbrugerne er jo en subjektiv størrelse, men ja, det er godt for forbrugerne. Det er meget vanskeligt at forestille sig, at det her betyder, at det bliver dyrere for forbrugerne. Andre ting som inflation kan selvfølgelig gøre det dyrere, men isoleret set er det næsten umuligt at forestille sig, at det her gøre det dyrere.
– Det, det kommer til at betyde for danske fodboldfans, er, at vi kan få det sat sammen på en måde, som er så god som overhovedet muligt for dem, som køber det, og det vil betyde, at køberne får mulighed for at præsentere deres produkt på en endnu bedre måde, og det er jo i hvert fald til glæde for alle fodboldfans.
Hvad betyder det for prisen på Superliga-rettighederne?
– Det ved vi ikke. Det afhænger i høj grad af markedet, men det har hidtil været svært at få prisen i markedet, og andre har helt sikkert fået en højere pris for et lignende produkt, fordi de har stået fri, slutter Claus Thomsen.
Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra Viaplay Group, som i skrivende stund har rettighederne til fire af seks Superliga-kampe om ugen.
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
– Du bliver fyret i morgen tidlig!
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
‘Det kan afgøre mesterskabet’
TOPNYHED
Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Real Madrid enig med Bayern München-stjerne
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!
TRANSFER
Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk
NYHEDER
CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
Anders Dreyer hylder dansk toptræner
TOPNYHED
Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke
TOPNYHED
FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
FANKLUBBEN
Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’
NYHEDER
Mainz tog point mod Bayern München
NYHEDER
Nyt tophold i Serie A
HELT VILDT
Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?
NYHEDER
Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold
TOPNYHED
Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over
NYHEDER
Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf
TOPNYHED
Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs
NYHEDER