I øjeblikket deler Discovery og Viaplay Group rettighederne til Superligaen, og det er i overensstemmelse med reglerne, som foreskriver, at minimum to aktører skal være inde over rettighederne til Danmarks bedste fodboldrække.
Det ændrer sig imidlertid fra 2024.
Onsdag er det blevet offentliggjort, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har udstedt en dispensation, som fra 2024 gør det muligt for én aktør at sikre sig alle Superliga-kampe, og det er sket på opfordring fra Divisionsforeningen, der står for at sælge rettighederne.
Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, lægger derfor ikke skjul på, at i dag er en god dag.
– Vi har ønsket at få løftet det tilsagn, vi har til konkurrencemyndighederne, og som indebærer en hel række restriktioner for, hvordan vi kan sælge vores rettigheder. Det er restriktioner, som ingen andre har i salg af deres rettigheder – heller ikke vores direkte konkurrenter, som er Premier League. Vi har ønsket at få retten til at indgå den bedste aftale for vores rettigheder, siger Thomsen til Tipsbladet.
Så det bliver nemmere at sælge rettighederne til Superligaen fremadrettet?
– Det er der jo ingen, der ved. Det afhænger af, om nogle er interesserede, hvordan mediemarkedet udvikler sig og sådanne ting, og vi er stadig forfordelt i forhold til vores konkurrenter, men det er et skridt i den rigtige retning. Vores betingelser er bedre end hidtil. Vi kan designe rettighederne bedre til dem, der måtte ønske at købe dem. Om det betyder, at vi skal have én eller flere rettighedshavere, ved vi ikke, men nu har vi i det mindste muligheden for at finde den bedste løsning.
Kan det svække konkurrencen?
– Der er ikke rigtigt nogen konkurrence den vej rundt. Der kan være en forretning i at have alle rettigheder, og der kan være en forretning i at dele dem. Typisk ser man, at én holder alle rettigheder, for så er der en strategisk effekt på det, og det styrker i virkeligheden konkurrencen. Det giver mindre konkurrence ikke selv at kunne bestemme, hvad der er mest attraktivt for de købere, der er.
Hvad betyder det her for forbrugerne?
– Det er jo slet ikke givet, at det er en fordel for forbrugerne, at det er flere, der har rettighederne, for så skal man jo have flere forskellige streamingtjenester eller en kæmpe TV-pakke. Om det er godt eller skidt for forbrugerne er jo en subjektiv størrelse, men ja, det er godt for forbrugerne. Det er meget vanskeligt at forestille sig, at det her betyder, at det bliver dyrere for forbrugerne. Andre ting som inflation kan selvfølgelig gøre det dyrere, men isoleret set er det næsten umuligt at forestille sig, at det her gøre det dyrere.
– Det, det kommer til at betyde for danske fodboldfans, er, at vi kan få det sat sammen på en måde, som er så god som overhovedet muligt for dem, som køber det, og det vil betyde, at køberne får mulighed for at præsentere deres produkt på en endnu bedre måde, og det er jo i hvert fald til glæde for alle fodboldfans.
Hvad betyder det for prisen på Superliga-rettighederne?
– Det ved vi ikke. Det afhænger i høj grad af markedet, men det har hidtil været svært at få prisen i markedet, og andre har helt sikkert fået en højere pris for et lignende produkt, fordi de har stået fri, slutter Claus Thomsen.
Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra Viaplay Group, som i skrivende stund har rettighederne til fire af seks Superliga-kampe om ugen.

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Blades giver nådestød til Rødkælke

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Kongen af København!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Revser danskerkøb

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Vil købe Oliver Christensen

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB