FC København har fået en ny kaptajn på skibet, der skal styre klubbens dødbolde.
Navnet er Sergio Almenara. Han er 45 år gammel og spanier, med bred erfaring fra den internationale fodboldscene.
Den nye FC København-assistent er blandt andet inde over det finske landshold, hvor han også byder ind med sin ekspertise omkring de vigtige situationer, hvor bolden ligger stille.
Tipsbladet har derfor talt med Sergio Almenaras kollega og chef på det nordiske landshold, Jacob Friis, der sætter lidt ord på, hvilken mand det er, der er hentet til hovedstaden.
– Han er struktureret og hårdtarbejdende, hvilket var kriterier, vi satte op, da vi skulle bruge en dødboldstræner. Og så er han en god person.
– Når man er inde på et område som dødbolde, så er det et specialiseret område, hvor der skal nørdes i detaljerne. Fra screening, mandsopdækning eller forklædning af sine egne offensive standarder – det kræver, at man er godt struktureret og skarp, når man fremlægger det over for spillerne og ikke fylder for meget på, og det gør Sergio rigtig godt. Vi er meget glade for ham, og jeg er yderst tilfreds, siger Jacob Friis til Tipsbladet.
De danske mestre fik særligt i løbet af efteråret kritik for, at de indkasserede alt for mange mål på hjørnespark, hvor de overgik alle deres nærmeste konkurrenter i toppen af Superligaen.
Derfor må man ikke undervurdere den grundighed og faglighed, en mand som Sergio Almenara kommer til at bringe.
– Der bliver scoret så mange mål på standardsituationer, så det siger sig selv. Det er på mange måder vanvittigt, hvor meget man træner og fokuserer på spillet nogle steder, kontra hvor lidt tid der bruges på standarder i forhold til dødbolde – offensivt og defensivt.
– Det er en sindssygt vigtig del, fordi det er en fastlåst situation. Fodboldspillet er komplekst og svært at gennemskue, men de her stille igangsætninger er låste. Så hvis man sætter det rigtigt op, får det en kæmpe effekt på slutresultatet. Så det er et område, der er for vigtigt til at tage for let på. Det er åbenlyst og faktuelt, hvor stor en effekt det har på spillet.
Artiklen fortsætter under billedet…

Glad for FCK-samarbejde
Den nye FC København assistent kommer ikke kun til at arbejde for klubben, han fortsætter nemlig også i sit job som finlands dødboldsspecialist, og det er en løsning, der har skabt begejstring.
– Når der er landsholdspause, kommer han til at være sammen med os. Og jeg synes, at det er rigtig fedt at have en standardtræner på landsholdet, der i dagligdagen er tilknyttet en klub, der gør, at han holder sig skarp. Det er bare rart, at han kan arbejde fuldtid med det, siger Jacob Friis.
Men du frygter ikke, at man så bare ved at se nogle FCK-kampe kan gennemskue jeres dødbolde?
– Nej, overhovedet ikke. Jeg ser det som en styrke. De andre landshold kan bare kigge på vores andre kampe – det er ikke, fordi vi ændrer principper fra kamp til kamp. Så er der selvfølgelig variationer, men jeg ser det kun som noget positivt, at han kan nørde med det til hverdag og være frisk fra træningsbanen, slår landstræneren fast.
Sergio Almenara tiltrådte hos det finske landshold i foråret.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde