Jysk fan-forkvinde: Fanscenen er ikke blevet værre

Når man ser det fra Nordjylland, så føler man sig stadig tryg ved at tage til fodbold.



Der er på det seneste blevet rettet fokus på de scener, som udspiller sig med danske fans, hvor det særligt har været med Brøndby-relaterede, som har været i søgelyset.

I Aalborg mener Laura Poulsen Meisner, der er forkvinde for AaB Support Club dog ikke, at udviklingen er blevet dårligere. Det fortæller hun i et interview med Nordjyske.

– Det er ikke mit indtryk, at det er blevet værre, end det var tidligere, men der er kommet større fokus på de her episoder, og det er nok derfor, det fylder så meget, siger hun og fortsætter:

– Det hører ingen steder hjemme, men heldigvis føler vi os stadig trygge, når vi går til fodbold, lyder det fra Laura Poulsen Meisner.

Hun glæder sig endvidere over, at man ser en større opbakning til kampene, og at hun nyder det fællesskab, som de har. Det er noget, som de få, der ikke kan føre sig ordentligt, kan ødelægge, fastslår forkvinden.

Direktør for Divisionsforeningen Claus Thomsen har i et interview med Tipsbladet også slået fast, at der ikke er en eskalering. 

– Der er også lavet en række sanktioner. Vi så nogle ting i forbindelse med det første københavnerderby, som var helt uacceptable. Men ikke en egentlig eskalering. Det er klart, at der er en meget hård lille kerne, som der må og skal slås ned overfor, og som ikke skal på stadion, forklarer Thomsen.

Alt er dog ikke fryd og gammen for AaB-fanmiljøet, som i deres kamp lørdag mod AGF oplevede, at en 16-årig dreng fik stjålet sin AaB-trøje af en AGF-tilhænger. I den forbindelse har hun været i kontakt med offeret for den handling, og han skulle være ved godt mod.

Det stopper dog ikke dér for den sag, da den formodede gerningsmand er blevet varetægtsfængslet, ligesom der også venter ham en straf fra AGF. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen