Kåre Mølbak: Derfor kan der ikke komme flere tilskuere til Superliga

Kåre Mølbak fra Statens Serum Institut holder fast i, at det er en dårlig idé at lempe på de nuværende restriktioner for tilskuere i Superligaen. Både han og Søren Brostrøm roser de danske klubber for deres håndtering.



Superliga-ordningen, som tillod klubberne i den bedste danske række at lukke flere tusinde tilskuere ind på stadion, er blevet droppet under de nuværende restriktioner. Nu må der kun lukkes 500 personer ind til kampene i Superligaen, og det er medregnet spillere, trænere, sikkerhedsfolk, presse og andre, der har deres faste gang til begivenheden. Det efterlader meget få pladser til fansene, og det belaster klubbernes økonomi. 

Både DBU, Divisionsforeningen og Superliga-klubberne er utilfredse med, at myndighederne har strammet retningslinjerne og droppet den gamle Superliga-ordning. De tre parter har fastslået, at der efter deres overbevisning ikke er evidens for, at kampene under Superliga-ordningen udgjorde en øget smitterisiko, og det er et faktum, at der ikke er registreret et eneste Covid-19-tilfælde i forbindelse med en fodboldkamp.

Ikke desto mindre holder Kåre Mølbak, der er direktør i Statens Serum Institut, fast i, at den nuværende løsning er den rigtige. 

– Det, der ligger til grund, er den erfaring, vi har med store forsamlinger. Jo større forsamlinger, jo større er risikoen for at sprede virus. Så det handler ikke kun om fodboldkampe, men om at mange mennesker er samlet. Til fodbold mødes man på tværs af alder og bekendtskabskredse, så der sker et miks, der indebærer en øget smitterisiko, siger Kåre Mølbak på et pressemøde onsdag. 

Superliga-klubberne har jo styr på registreringen, så hvad baserer du det på?

– Det er baseret på sundhedsfaglig evidens.

Men der er ikke et eneste smittetilfælde, der kan kædes sammen med en kamp i Superligaen?

– Det, tror jeg, er svært at konkludere på den måde. Vi kan ikke redegøre for hvert enkelt tilfælde. Men det er dejligt, så stor ros til arrangørerne.

Opgøret mellem Atalanta og Valencia, som blev spillet, før corona for alvor udviklede sig i Danmark, bliver ofte fremhævet som et eksempel for de nuværende retningslinjer. Hvorfor bruger I en begivenhed fra 19. februar som eksempel?

– Fordi det er et eksempel på, at en stor begivenhed kan aktivere en smitte, slutter Kåre Mølbak.

Også Søren Brostrøm, direktør for Sundhedsstyrelsen, blev spurgt til Superligaen på pressemødet.

Han blev foreholdt, hvordan det kan være, at man må samles flere tusinde mennesker i eksempelvis Tivoli, når der kun må sidde få hundrede til en fodboldkamp på et stort stadion.

– Man skal ikke gå tæt op og ned ad hinanden nogen steder. De billeder, der har været fremme, viser, at der ikke holdes afstand. Jeg vil gerne benytte lejligheden til at understrege vores opfordring – det vigtigste er, at man holder en til to meters afstand. Det har vi alle en forpligtigelse til at gøre, siger Brostrøm og tilføjer:

– Så er det rigtigt, at der gælder nogle andre restriktioner til eksempelvis Superligaen, og der er jeg meget tilfreds med, at det ser ud til at køre meget fint.

I oppositionen er der bred enighed om, at det vil være sundhedsmæssigt forsvarligt at lukke flere tilskuere på stadion, og derfor har Venstre kaldt kulturminister Joy Mogensen i samråd til en nærmere redegørelse for, hvorfor der ikke lempes på restriktionerne til Superliga-kampene – læs mere om det her.

Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan
Læs også:Zorniger tog ved lære i Brøndby: Måske er der noget, der holder dem tilbage
Læs også:Tidligere rygtet til Superligaen: FCM-backs bror er åben for skifte
Læs også:Randers-spiller mistede følelsen i armen under Superliga-kamp
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta




Forlod FCK: Jeg var utilpas



LIVE

TransferLIVE: Afviser Cristiano Ronaldos klub


Christian Nørgaard afviste storklub

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

FCK vinder over HSV i vild fest


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Theo Sander søger væk fra FC København

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Han får et Superliga-gennembrud for OB!


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Vejle teaser for kæmpetransfer

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Crystal Palace smidt ud af Europa League



Har FC København skudt papegøjen?

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Afviser Viborg

‘Det er Peter Christiansens idé’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Godt nyt for FC København

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!



Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Kovending: Afviser dansker-transfer

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.



‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham