Kæk Grabara: Så må FCK vinde Champions League

Den polske målmand er sulten efter at vinde flere trofæer med FC København, men så er spørgsmålet, om han også er i klubben til den tid.



FC København har flere spændende spillere rendende rundt, som regelmæssigt rygtes til det store udland.

Kamil Grabara er helt afgjort en af disse. For nylig kunne mediet Copenhagen Sundays melde om interesse fra Italien, hvor selveste Inter skulle have ham på blokken. Det samme skulle være tilfældet med Fiorentina. 

Da Tipsbladet og den skrivende presse møder Kamil Grabara på FC Københavns træningsanlæg denne mandag, så er det dog en kortfattet keeper, som ikke er meget for at tale om fremtidsudsigterne, og om han skal være førstemålmand i en eventuel ny klub.

– Du er ikke garanteret noget som helst i fodbold. Men jeg tror, at det er ganske almindelig logik. Hvis nogen vil have dig, så vil de vel have dig til at spille.

Han nævner, at et klubskifte kun vil komme på tale, hvis det er det rigtige projekt på det rigtige tidspunkt, og hvis klubben kan få den rigtige mængde penge for ham. Det dufter af mange millioner, og tidligere har Tipsbladets fodboldkommentator Stig Tøfting blandt andet sagt, at den tidligere Liverpool-keeper er 100 millioner kroner værd. Det er dog ikke en leg, som FCK-målmanden vil spille med på.

Ser du dig selv som en spiller, der er 100 millioner kroner værd?

– Jeg ser mig selv som en spiller, der er dét værd, som klubberne er villige til at betale for mig, lyder det småirriteret fra ham. 

Han er heller ikke med på at udpege en specifik liga, som han absolut drømmer om at spille i.

– Jeg spillede Champions League i sidste sæson, så jeg ved, at jeg er på det rette niveau til at spille i de bedste ligaer. At vælge en liga er som at vælge en kvinde og så være sådan: 'Ingen blondiner' siger han dog med et smil,

Grabara var en ud af mange FCK-spillere, som skulle møde op til fysiske tests denne mandag, og han lød til at være en mand, som har ladet batterierne op i løbet af ferien.

– Hvem kan ikke lide at være i København i løbet af sommeren? Jeg har holdt en pause, hvilket jeg også har fortjent, påpeger han, inden han bliver spurgt ind til målene i den kommende sæson og om at bevare sulten, når man har vundet mesterskabet to sæsoner i træk. 

– Det kan aldrig blive kedeligt at vinde trofæer, og det er det mål, vi har i FCK hvert eneste år. I den tid jeg har været her, har vi jo vundet lidt sølvtøj, så der er noget at bygge videre på.

Kan I gøre det bedre næste sæson? 

– Så må vi vinde The Treble og vinde Champions League. Hvis ikke du har store mål, så giver det ikke nogen mening at spille fodbold. 

– Som menneske ønsker du altid at blive den bedste version af dig selv, så der vil altid være noget, du kan forbedre. Det er tydeligt for mig, at jeg i de to seneste sæsoner har forbedret mit spil markant, men der er altid noget at forbedre, forklarer han. 

Kamil Grabara har været i FC København i nu to år.





Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC Midtjylland – Viborg FF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

OB – FC Fredericia

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Vild udtalelse blusser op i Italien

Hylder dansk debutant

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chikaneret i 90 minutter

– Det bliver skamredet

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’