Kehlet brandærgelig: Ej, hvor er jeg træt af det!

Jakob Kehlet kom i centrum i kampen mellem Silkeborg IF og FC København. Nu forklarer han situationen overfor Tipsbladet.



Jakob Kehlet tog sig til hovedet.

Han havde netop piftet i fløjtet i første halvleg af opgøret mellem Silkeborg IF og FC København på grund af en klar forseelse på Tonni Adamsen begået af Magnus Mattsson.

En helt korrekt kendelse, men Tonni Adamsen havde forindet sendt en lang aflevering afsted, der via et FCK-hoved sendte Younes Bakiz alene igennem mod Nathan Trott.

Men et pift i fløjten kan ikke trækkes tilbage. Dermed frispark og ingen mulighed for at øge føringen til 3-0.

Nu forklarer Jakob Kehlet i et interview med Tipsbladet.

– Jeg ser en FCK-forsvarer går op og header til bolden, og jeg når at tænke, at den går tilbage til målmanden. Han rammer den dårligt, men der har jeg fløjtet. Det er jeg glad for, for ellers havde jeg slugt fløjten. Ej, hvor er jeg træt af det. Jeg når næsten ikke at få fløjten ud af munden, før jeg ser, at han har en friløber. Ej, mand…

Jakob Kehlet fik dog en melding i pausen, som gjorde, at han kunne sove lidt roligere om natten.

– Jeg fik en melding i pausen om, at jeg ikke skulle tage det så tungt, da der var en snæver offside. Så den var blevet kaldt tilbage, hvis det var. Det kan redde det lidt, men i situationen er jeg bare ærgerlig.

Spillerne kunne også i momentet fornemme på Jakob Kehlet, at han havde begået en fejl.

– Der var ikke kæmpeprotester. Spillerne kunne godt se, at jeg næsten var mere ærgerlig over det, end de var på nær Bakiz. Resten kunne godt se min ærgelse, og det er lidt sværere at skælde en mand ud, der selv er træt af det, siger Superliga-dommeren til Tipsbladet.

Sådan opfatter Younes Bakiz, der blev frarøvet friløberen, det også efter kampen, da Tipsbladet og den fremmødte presse spurgte ham.

– Prøv at høre, alle laver fejl, og når han står der på banen og undskylder, så er det svært at blive sur, når nogen anerkender deres fejl, siger Silkeborgs målscorer til 1-0.

277437

Foto: Alamy

Rødt kort til Oliver Sonne?
Udover situationen i første halvleg var Jakob Kehlet godt tilfreds med afviklingen af kampen.

Jacob Neestrup mente dog, at Jakob Kehlet missede et rødt kort til Oliver Sonne efter at have skubbet Kevin Diks mod slutningen af opgøret. På tv opfangede en højtaler FCK-chefen råbe "der er gigantisk rødt kort."

Jakob Kehlet mener til gengæld, at man traf den korrekte beslutning med et gult kort til de to kamphaner.

– Det var ikke i nærheden af at være et slag. Det var et puf i brystkassen, og han (Kevin Diks, red.) blev provokeret lidt. Provokatøren fik også en advarsel. Jeg synes tit, vi ser sådanne situationer, og det var i mine øjne ikke et rødt kort og ej heller hos VAR.

Men et puf kan vel godt være så voldsomt, at det takseres til et rødt kort?

– Helt klart. Hvis det bliver gjort i stor kraft, men det synes jeg ikke, det gjorde. Han står stille i situationen, puffer ham væk og bliver provokeret. Det er over grænsen, da det er hensynsløst, men det er ikke gjort med unødig stor kraft.

Jacob Neestrup ønskede ikke at kommentere situationen efter slutfløjt af topopgøret, som iøvrigt endte 2-2.





Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

David Nielsen tæt på fyring

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Reagerer på Brøndby-bombe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Langer ud efter trænerlegende

Jubler over Benjamin Schmedes

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

631 millioner kroner

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

FCM henter svensk forsvarstalent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud