For de fleste danskere var David Blitzer komplet ukendt, indtil Ekstra Bladet forleden bragte ham på banen som topkandidat til at blive investor i Brøndby IF. Men for mindst én mand i dansk fodbold er Blitzer alt andet end ukendt.
Jordan Gardner, der er bestyrelsesformand i FC Helsingør, kender ikke Blitzer personligt, men er "meget bekendt" med hans investeringer i amerikansk sport og europæisk fodbold. Netop sidstnævnte er vigtig.
Gardner har tidligere kritiseret flere af sine landsmænd, der har opkøbt klubber i Danmark, for ikke at sætte sig godt nok ind i landet og kulturen (for eksempel her og her). Men det kommer givetvis Blitzer til gode, at han allerede er involveret i engelske Crystal Palace, tyske FC Augsburg, spanske AD Alcorcón og hollandske ADO Den Haag.
– Det er helt klart en fordel. Udfordringen er, at han ikke er så invovleret i nogen af klubberne, fordi han har så mange investeringer. Så han skal sørge for at placere de rigtige folk i klubben og sørge for, at den bliver drevet godt. Han er ikke i en situation, hvor han er så hands-on som mig. men han burde være i stand til at drive en fodboldklub, siger Gardner.
Derfor er Helsingør-formanden ikke så bekymret for, at Blitzer, hvis han ender med at købe sig ind i Brøndby, tiltrækker sig samme kritik, som Gardner har lanceret mod ejerne i Fremad Amager, Esbjerg fB og Jammerbugt FC.
– Han er en meget troværdig investor i amerikansk sport og er blevet det i europæisk fodbold. Jeg har ikke set nogen røde flag, som jeg har set hos nogle af de andre investorer, siger han.
Har du et råd til ham, hvis han køber sig ind i en dansk fodboldklub?
– Identificér de rigtige folk. Jeg er ikke superbekendt med direktøren og træneren (i Brøndby, red.), men hvis han har kontrol med klubben, skal han kigge på, om det er de rigtige.
– Han bør også kigge på den langsigtede strategi. Hvad er den? Vil klubben blive mere en sælgende klub, der har styr på økonomien? Eller vil den bruge mange penge og konkurrere med FC København og FC Midtjylland? Han skal sørge for at have en klar og præcis strategi.
Nogle Brøndby-fans har udtrykt skepsis over, at David Blitzer har opbygget sin erhvervskarriere i den amerikanske finansgigant Blackstone, der i Danmark nok er bedst kendt som kontroversiel og upopulær udlejer af tusindvis af boliger i især København. I 2020 indførte Folketinget også ny boliglovgivning, som blev kaldt Blackstone-loven, fordi den søgte at gøre op med selskabets metoder.
Spørgsmålet er, om man kan adskille Blackstone og Blitzer – og om Blackstones dårlig rygte i Danmark er noget, man som investor bør være opmærksom på.
– Fra hans perspektiv skal han være opmærksom på opfattelsen af hans karriere. For mig er det ret urelateret til, hvad han gør i sport. Folk i Danmark har måske bekymringer om hans forretningskarriere, men jeg ser det ikke som relevant. Han har meget erfaring i sport, og det er vigtigere at pege på, mener Jordan Gardner.
Læs meget mere om Blackstone og årsagerne til firmaets dårlige renommé her.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
Arteta er utilfreds med disciplinen
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
INTERVIEW