Kender mulig BIF-investor: Han er meget troværdig

For FC Helsingørs formand er den potentielle Brøndby-investor David Blitzer en velkendt aktør. Han ser ingen røde flag ved landsmanden, som han til gengæld har et par gode råd til.



For de fleste danskere var David Blitzer komplet ukendt, indtil Ekstra Bladet forleden bragte ham på banen som topkandidat til at blive investor i Brøndby IF. Men for mindst én mand i dansk fodbold er Blitzer alt andet end ukendt.

Jordan Gardner, der er bestyrelsesformand i FC Helsingør, kender ikke Blitzer personligt, men er "meget bekendt" med hans investeringer i amerikansk sport og europæisk fodbold. Netop sidstnævnte er vigtig.

Gardner har tidligere kritiseret flere af sine landsmænd, der har opkøbt klubber i Danmark, for ikke at sætte sig godt nok ind i landet og kulturen (for eksempel her og her). Men det kommer givetvis Blitzer til gode, at han allerede er involveret i engelske Crystal Palace, tyske FC Augsburg, spanske AD Alcorcón og hollandske ADO Den Haag.

– Det er helt klart en fordel. Udfordringen er, at han ikke er så invovleret i nogen af klubberne, fordi han har så mange investeringer. Så han skal sørge for at placere de rigtige folk i klubben og sørge for, at den bliver drevet godt. Han er ikke i en situation, hvor han er så hands-on som mig. men han burde være i stand til at drive en fodboldklub, siger Gardner.

Derfor er Helsingør-formanden ikke så bekymret for, at Blitzer, hvis han ender med at købe sig ind i Brøndby, tiltrækker sig samme kritik, som Gardner har lanceret mod ejerne i Fremad Amager, Esbjerg fB og Jammerbugt FC.

– Han er en meget troværdig investor i amerikansk sport og er blevet det i europæisk fodbold. Jeg har ikke set nogen røde flag, som jeg har set hos nogle af de andre investorer, siger han.

Har du et råd til ham, hvis han køber sig ind i en dansk fodboldklub?

– Identificér de rigtige folk. Jeg er ikke superbekendt med direktøren og træneren (i Brøndby, red.), men hvis han har kontrol med klubben, skal han kigge på, om det er de rigtige.

– Han bør også kigge på den langsigtede strategi. Hvad er den? Vil klubben blive mere en sælgende klub, der har styr på økonomien? Eller vil den bruge mange penge og konkurrere med FC København og FC Midtjylland? Han skal sørge for at have en klar og præcis strategi.

Nogle Brøndby-fans har udtrykt skepsis over, at David Blitzer har opbygget sin erhvervskarriere i den amerikanske finansgigant Blackstone, der i Danmark nok er bedst kendt som kontroversiel og upopulær udlejer af tusindvis af boliger i især København. I 2020 indførte Folketinget også ny boliglovgivning, som blev kaldt Blackstone-loven, fordi den søgte at gøre op med selskabets metoder.

Spørgsmålet er, om man kan adskille Blackstone og Blitzer – og om Blackstones dårlig rygte i Danmark er noget, man som investor bør være opmærksom på.

– Fra hans perspektiv skal han være opmærksom på opfattelsen af hans karriere. For mig er det ret urelateret til, hvad han gør i sport. Folk i Danmark har måske bekymringer om hans forretningskarriere, men jeg ser det ikke som relevant. Han har meget erfaring i sport, og det er vigtigere at pege på, mener Jordan Gardner.

Læs meget mere om Blackstone og årsagerne til firmaets dårlige renommé her.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Langer ud efter Superliga-stjerne

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Viborg FF – AGF

Spotpris – så billig er Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen med dyster melding

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Blandt dette årtusindes bedste

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Roser Superliga-træners søn

OB – FC Fredericia

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’