Kender mulig BIF-investor: Han er meget troværdig

For FC Helsingørs formand er den potentielle Brøndby-investor David Blitzer en velkendt aktør. Han ser ingen røde flag ved landsmanden, som han til gengæld har et par gode råd til.



For de fleste danskere var David Blitzer komplet ukendt, indtil Ekstra Bladet forleden bragte ham på banen som topkandidat til at blive investor i Brøndby IF. Men for mindst én mand i dansk fodbold er Blitzer alt andet end ukendt.

Jordan Gardner, der er bestyrelsesformand i FC Helsingør, kender ikke Blitzer personligt, men er "meget bekendt" med hans investeringer i amerikansk sport og europæisk fodbold. Netop sidstnævnte er vigtig.

Gardner har tidligere kritiseret flere af sine landsmænd, der har opkøbt klubber i Danmark, for ikke at sætte sig godt nok ind i landet og kulturen (for eksempel her og her). Men det kommer givetvis Blitzer til gode, at han allerede er involveret i engelske Crystal Palace, tyske FC Augsburg, spanske AD Alcorcón og hollandske ADO Den Haag.

– Det er helt klart en fordel. Udfordringen er, at han ikke er så invovleret i nogen af klubberne, fordi han har så mange investeringer. Så han skal sørge for at placere de rigtige folk i klubben og sørge for, at den bliver drevet godt. Han er ikke i en situation, hvor han er så hands-on som mig. men han burde være i stand til at drive en fodboldklub, siger Gardner.

Derfor er Helsingør-formanden ikke så bekymret for, at Blitzer, hvis han ender med at købe sig ind i Brøndby, tiltrækker sig samme kritik, som Gardner har lanceret mod ejerne i Fremad Amager, Esbjerg fB og Jammerbugt FC.

– Han er en meget troværdig investor i amerikansk sport og er blevet det i europæisk fodbold. Jeg har ikke set nogen røde flag, som jeg har set hos nogle af de andre investorer, siger han.

Har du et råd til ham, hvis han køber sig ind i en dansk fodboldklub?

– Identificér de rigtige folk. Jeg er ikke superbekendt med direktøren og træneren (i Brøndby, red.), men hvis han har kontrol med klubben, skal han kigge på, om det er de rigtige.

– Han bør også kigge på den langsigtede strategi. Hvad er den? Vil klubben blive mere en sælgende klub, der har styr på økonomien? Eller vil den bruge mange penge og konkurrere med FC København og FC Midtjylland? Han skal sørge for at have en klar og præcis strategi.

Nogle Brøndby-fans har udtrykt skepsis over, at David Blitzer har opbygget sin erhvervskarriere i den amerikanske finansgigant Blackstone, der i Danmark nok er bedst kendt som kontroversiel og upopulær udlejer af tusindvis af boliger i især København. I 2020 indførte Folketinget også ny boliglovgivning, som blev kaldt Blackstone-loven, fordi den søgte at gøre op med selskabets metoder.

Spørgsmålet er, om man kan adskille Blackstone og Blitzer – og om Blackstones dårlig rygte i Danmark er noget, man som investor bør være opmærksom på.

– Fra hans perspektiv skal han være opmærksom på opfattelsen af hans karriere. For mig er det ret urelateret til, hvad han gør i sport. Folk i Danmark har måske bekymringer om hans forretningskarriere, men jeg ser det ikke som relevant. Han har meget erfaring i sport, og det er vigtigere at pege på, mener Jordan Gardner.

Læs meget mere om Blackstone og årsagerne til firmaets dårlige renommé her.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

FCM henter svensk forsvarstalent



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

I chok over Manchester United

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Skræmmende Chido Obi-scener

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

631 millioner kroner

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Nu er Dreyer historisk

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Det vil jeg aldrig gøre!

– Det må for alt i verden ikke ske!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han tisser isterninger’

Arne Slot dybt frustreret

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsomt skænderi i FC København

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Kritik preller af på Arteta

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord