Kender mulig BIF-investor: Han er meget troværdig

For FC Helsingørs formand er den potentielle Brøndby-investor David Blitzer en velkendt aktør. Han ser ingen røde flag ved landsmanden, som han til gengæld har et par gode råd til.



For de fleste danskere var David Blitzer komplet ukendt, indtil Ekstra Bladet forleden bragte ham på banen som topkandidat til at blive investor i Brøndby IF. Men for mindst én mand i dansk fodbold er Blitzer alt andet end ukendt.

Jordan Gardner, der er bestyrelsesformand i FC Helsingør, kender ikke Blitzer personligt, men er "meget bekendt" med hans investeringer i amerikansk sport og europæisk fodbold. Netop sidstnævnte er vigtig.

Gardner har tidligere kritiseret flere af sine landsmænd, der har opkøbt klubber i Danmark, for ikke at sætte sig godt nok ind i landet og kulturen (for eksempel her og her). Men det kommer givetvis Blitzer til gode, at han allerede er involveret i engelske Crystal Palace, tyske FC Augsburg, spanske AD Alcorcón og hollandske ADO Den Haag.

– Det er helt klart en fordel. Udfordringen er, at han ikke er så invovleret i nogen af klubberne, fordi han har så mange investeringer. Så han skal sørge for at placere de rigtige folk i klubben og sørge for, at den bliver drevet godt. Han er ikke i en situation, hvor han er så hands-on som mig. men han burde være i stand til at drive en fodboldklub, siger Gardner.

Derfor er Helsingør-formanden ikke så bekymret for, at Blitzer, hvis han ender med at købe sig ind i Brøndby, tiltrækker sig samme kritik, som Gardner har lanceret mod ejerne i Fremad Amager, Esbjerg fB og Jammerbugt FC.

– Han er en meget troværdig investor i amerikansk sport og er blevet det i europæisk fodbold. Jeg har ikke set nogen røde flag, som jeg har set hos nogle af de andre investorer, siger han.

Har du et råd til ham, hvis han køber sig ind i en dansk fodboldklub?

– Identificér de rigtige folk. Jeg er ikke superbekendt med direktøren og træneren (i Brøndby, red.), men hvis han har kontrol med klubben, skal han kigge på, om det er de rigtige.

– Han bør også kigge på den langsigtede strategi. Hvad er den? Vil klubben blive mere en sælgende klub, der har styr på økonomien? Eller vil den bruge mange penge og konkurrere med FC København og FC Midtjylland? Han skal sørge for at have en klar og præcis strategi.

Nogle Brøndby-fans har udtrykt skepsis over, at David Blitzer har opbygget sin erhvervskarriere i den amerikanske finansgigant Blackstone, der i Danmark nok er bedst kendt som kontroversiel og upopulær udlejer af tusindvis af boliger i især København. I 2020 indførte Folketinget også ny boliglovgivning, som blev kaldt Blackstone-loven, fordi den søgte at gøre op med selskabets metoder.

Spørgsmålet er, om man kan adskille Blackstone og Blitzer – og om Blackstones dårlig rygte i Danmark er noget, man som investor bør være opmærksom på.

– Fra hans perspektiv skal han være opmærksom på opfattelsen af hans karriere. For mig er det ret urelateret til, hvad han gør i sport. Folk i Danmark har måske bekymringer om hans forretningskarriere, men jeg ser det ikke som relevant. Han har meget erfaring i sport, og det er vigtigere at pege på, mener Jordan Gardner.

Læs meget mere om Blackstone og årsagerne til firmaets dårlige renommé her.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Brentford har gjort det igen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Schmedes roser ny transfer

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Har talt med Ferguson om United-job

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Real Madrid satte Atlético på plads

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Roony Bardghji med drømmekamp

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’