Kent Nielsen jubler: Det er et drømmescenarie

Silkeborg-træner kalder holdets situation for et drømmescenarie, inden holdet kan sikre avancement i Europa.



Silkeborg har torsdag mulighed for at spille sig videre fra den europæiske turnering Conference League.

Holdet skal blot bruge et enkelt point, når det på hjemmebane tager imod belgiske Anderlecht i gruppespillets sidste spillerunde.

Kent Nielsen, cheftræner i Silkeborg, kalder efter søndagens 1-2-nederlag til Viborg FF holdets situation for et drømmescenarie.

– Det er en fantastisk situation, og vi har sat os selv i et drømmescenarie. Når skuffelsen over nederlaget til Viborg har lagt sig, så begynder vi at glæde os.

– Vi spiller på hjemmebane og kan nøjes med uafgjort. Det har været gode præstationer, vi har leveret i de første fem kampe i gruppespillet. Hvorfor skulle vi ikke også kunne gøre det på torsdag?

– Det vil være en større overraskelse, hvis vi går videre, end hvis Anderlecht gør det. Men med den situation, vi står i, vil vi et eller andet sted være lidt skuffede over ikke at gå videre, siger Kent Nielsen.

Kasper Kusk havde mulighed for at bringe Silkeborg foran, da holdet smed en 1-0-føring ved pausen og tabte til formstærke Viborg.

Kantspilleren brændte et straffespark, og han havde svært ved at lægge skuffelsen fra sig efter kampen, da snakken gik på Conference League.

– Det tager en dag eller to af sluge nederlaget til Viborg, men så skal vi til at kigge fremad i stedet. Vi kan forhåbentlig komme med god energi på torsdag, som vi har gjort det før.

– Det er selvfølgelig en slags finale, og vi har alle muligheder for at gå videre. Lige nu er jeg mest af alt skuffet over resultatet mod Viborg, siger Kasper Kusk.

I gruppespillets første runde led Silkeborg et skuffende nederlag på 0-1 til netop Anderlecht trods en hæderlig indsats. Generelt har holdet høstet roser i Europa, efter det lykkedes at vinde 5-0 hele to gange mod rumænske FCSB.

Derudover har holdet ad to omgange tabt med blot et enkelt mål til engelske West Ham.

Silkeborg har dermed seks point efter fem kampe og indtager andenpladsen i gruppen, mens Anderlecht ligger nummer tre med fem point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse