Kent Nielsen vidste det ville blive svært

Akureyri udlignede i tillægstiden til 1-1 i Silkeborg i Conference League-kvalifikationen onsdag aften.



Silkeborg IF’s europæiske premiere endte i en skuffelse, da holdet onsdag aften spillede 1-1 på eget græs mod islandske Akureyri i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.

Det danske mandskab var på forhånd stor favorit til at sikre sig et godt udgangspunkt inden returkampen om en uge, men sådan skulle det ikke gå.

Silkeborg dominerede i store dele af opgøret kampen, men værterne var ikke skarpe nok foran kassen. Det straffede islændingene i stedet med en udligning i tillægstiden.

– Vi er selvfølgelig ærgerlige, for vi følte, at vi havde større mulighed for at vinde, men det er lidt klassisk fodbold, at vi har et par gode muligheder og ikke får puttet den ind, og så risikerer man det her, siger Silkeborg-træner Kent Nielsen ifølge bold efter kampen.

Akureyri stod i store dele af kampen og forsvarede sig på egen banehalvdel. Derfor skulle Silkeborg finde de kreative kræfter frem for at lirke den islandske defensiv op.

– Det er det sværeste i fodbold, og der var en anden stor klub, der også havde problemer tirsdag mod et mindre hold. De var så dygtige nok til at vinde 2-0, og det kunne vi også have gjort, siger Kent Nielsen og henviser til FC København, der tirsdag vandt over upåagtede FC Drita fra Kosovo.

– Det vigtigste i sådan nogle opgør er, at man er dygtig til at lukke ned, og at man så tager vare på de få muligheder, man får, og der manglede vi desværre noget.

Silkeborg spiller returkamp i Island 31. juli.

/ritzau/





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’