Kevin Mensah er på klubjagt.
Som Tipsbladet kunne afsløre, får den tidligere Brøndby-anfører ikke forlænget sin kontrakt i klubben, og han står derfor uden klub ved årets udgang.
Medmindre han finder en ny klub i mellemtiden.
På trods af flere slemme skader har klubberne rundt omkring ikke glemt, at Kevin Mensah er en spiller, der kan spille med på allerhøjeste niveau i Danmark, for han har allerede fået flere henvendelser.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Det handler først og fremmest om at komme tilbage på fodboldbanen. Jeg er godt på vej, og jeg er blevet clearet til at kunne være fuldt med i træning om tre uger. Så forhåbningen er, at jeg finder en fodboldklub snart, så jeg er klar til at blive bygget op og spille fodbold igen, når Superligaen går igang igen. Det er det, jeg skal bruge min ferie på at arbejde hen imod.
Har du hørt fra andre klubber endnu?
– Efter det blev meldt ud (stoppet i Brøndby, red.), begyndte flere at rykke på sig. Jeg nævner ingen navne, men der er begyndt at rykke sig på noget, og det er dejligt at føle, der er nogle, der stadigvæk kan se noget i en. Derfor arbejder jeg hen mod at stå så stærkt som overhovedet muligt.
Er det i Danmark eller udlandet?
– Det er fodboldklubber, lad mig sige det på den måde, siger Mensah med et stort grin og fortsætter:
– Som en stille jyde skal man ikke narre nogen. Jeg er jo ikke idiot, og jeg tror ikke, jeg skal til alle mulige forskellige højt rangerede lande, men jeg vil stadig gerne spille fodbold, og jeg har været i Brøndby i mange år, så de klubber jeg skal kunne committe mig til, skal også gerne være på et vist niveau og have visse ambitioner. Det skal være på en vis hylde, og jeg vil selvfølgelig gerne være et godt sted. Hvor det så bliver, og hvilket land det bliver i, det ved jeg ikke.
– Men jeg kender den danske Superliga, og der er mange fede klubber, og der kunne godt være noget, jeg fandt interessant der, forklarer Kevin Mensah.
En genforening med Martin Retov?
Selvom Kevin Mensah endnu ikke ved, om hans fremtid ligger i Danmark eller udlandet, så nævnes flere danske klubber allerede som potentielle destinationer for den rutinerede back.
En af de klubber er AC Horsens, hvor Martin Retov er blevet cheftræner, og Mensah og Retov kender hinanden aldeles godt.
– Han var en fantastisk dygtig træner i den tid, jeg havde ham i Brøndby. Det er en mand med hjertet på det rette sted, og han forlod Brøndby, og han har forladt et kæmpe rum, der skal udfyldes i Brøndby med hans store hjerte og måde at være på – men også hans træneregenskaber.
– Han er i Horsens nu, og hvad der kommer til at ske der, det ved jeg ikke, men jeg ved, han har efterladt et sindssygt godt indtryk i Brøndby-truppen, som han desværre ikke er i mere.
Har du snakket med ham?
– Ja, vi har snakket sammen, men ikke om klub. Jeg har været skadet, men han holder selvfølgelig øje med, hvad der rykker sig. Han er et varmt menneske, så han tænker selvfølgelig også på, hvordan jeg har det, så vi har haft nogle stille og rolige snakke om, hvordan det går med genoptræning og sådan nogle ting, siger Kevin Mensah.
Martin Retov har haft 20 kampe i spidsen for AC Horsens. Han var assistenttræner i Brøndby fra 2017 til 2024.

TransferLIVE: Spottet med sportsdirektør

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Gylden chance for Roony Bardghji

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Tottenham præsenterer FC København-emne

Kan købes til spotpris

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

FC København har spændende hollænder på blokken

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

FC København bekræfter

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

Tengstedt på plads i ny klub

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

FCM-spiller solgt – her er prisen

Brøndby ansætter teknisk direktør

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

FCK-emne skifter til PSV

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross