Jonah Kusi-Asare blev tidligere på ugen rygtet i retning af FC København.
Den 15-årige angriber spiller til dagligt på ungdomsholdet i AIK, men det kan meget vel være på lånt tid. Udover FC København så skrev tyske Bild, at Bayern München, Juventus, Benfica og RB Salzburg også skal være ude efter ham.
Ifølge Bild har han allerede været til prøvetræning i både Bayern München og RB Salzburg. Det ventes, at han til sommer siger farvel til svensk fodbold til fordel for udlandet.
Det har Tipsbladet spurgt om i AIK, men her er munden lukket omkring Jonah Kusi-Asares fremtid. Det oplyser klubbens akademichef, William Loberg Bateman, i et skriftligt svar.
– Jeg kommenterer ikke på interesse for nogen af vores spillere. Målet med alle vores spillere er at udvikle dem på akademiet, så de får en kontrakt med vores førstehold. Det gælder også Jonah.
Få måneder har angriberen tilbragt i AIK, da han tilstuttede sig klubbens U17-hold denne vinter fra Brommapojkarnas. Han udmærker sig på nogle unikke spidskompetencer inde i modstanderens målfelt.
– Han er en offensiv spiller, som godt kan lide at være inde i boksen, skabe chancer og score mål for både AIK og ungdomslandsholdene, lyder det fra William Bateman.
Navnet Kusi-Asare ringer måske også en klokke hos garvede Superliga-kendinge. Hans far Jonah Kusi-Asare spillede i en periode i Danmark for Esbjerg fB og AaB.
Nu kan sønnike træde i fodsporene på farmand, hvis interessen fra FC København udmynter sig i en kontrakt. FCK skal dog affeje den massive interesse fra nogle af Europas største akademier.
I FC København statser man dog stort på ungdommen, hvor flere af klubbens egne talenter får chancen tidligt. Det kan måske lokke Jonah Kusi-Asare i retning af den danske hovedstad.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT