FC København skal ikke længere være en integreret del af Parken Sport & Entertainment, men er i stedet blevet oprettet som et selvstændigt selskab.
En 30-årig uopsigelig aftale om leje af stadionet betyder dog, at FCK bliver på sin faste hjemmebane de næste mange år.
Og de faste lejeindtægter over så lang en periode gør samtidig Parken mere attraktiv for eventuelle købere.
Det vurderer investeringsøkonom hos Nordnet Per Hansen med henvisning til, at FCK for et år siden luftede muligheden for at sælge stadionet.
– Man har ikke fundet en køber endnu. Måske fortsætter man bestræbelserne på at finde en køber, og det her er et signal om, at hvis nogen derude kunne tænke sig at købe, er det en meget god klausul at have med at få en 30-årig uopsigelig lejekontrakt fra en lejer, siger han.
Selskabsopdelingen kan ifølge investeringsøkonomen have flere formål. Det lægger samtidig et vist pres på fodboldklubben om at skaffe store indtægter i ind- og udland.
– De ønsker at tydeliggøre og præcisere, at ambitionerne for fodbolddelen stadig er meget høje, og at man ligger et stykke under, hvor man gerne ser, at FCK skal være.
– Når man skiller aktiviteterne ud, tydeliggør man, hvem der bruger pengene, og hvem der leverer overskuddet. For mig er det et vidnesbyrd om, at man – om ikke sætter tommeskruerne på – så præciserer de ambitioner, man har. Når man udskiller aktiviteterne, bliver det meget nemmere at dele ris og ros ud, forklarer han.
FCK kvalificerede sig i efteråret til Champions League, og det var med til at sikre et stort overskud. Torsdag meddelte selskabet bag klubben, at man forventer et plus på 264 millioner kroner før skat for 2022.
Men skulle det sportslige niveau dale og de økonomiske indtægter svigte, kan Parken Sport & Entertainment trods selskabsopdelingen træde til med en økonomisk håndsrækning, vurderer Per Hansen.
– Hvis den økonomiske formåen ikke er til stede i en overgangsperiode, skal du huske på, at du er en del af en familie. Det skal man ikke negligere, og jeg tror også, det gør sig gældende her.
FCK er blevet et selvstændigt partnerskab med tilbagevirkende kraft fra 1. januar 2023.
/ritzau/

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Engelsk legende til Wrexham?

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

OB – FC Fredericia

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Elkjær jubler over Frank

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Neestrup efter vildt drama: ‘Fuck nu det’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Nedtur – forpurret af regn

Stor ændring på landsholdet

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

– En drøm, der gik i opfyldelse

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’
