Med endnu en europæisk pragtpræstation skræmte Gustav Isaksen bestemt ikke mulige bejlere væk fra MCH Arena torsdag aften.
Her lagde han op til begge FC Midtjylland-scoringer i sejren over Sturm Graz, der sender klubben videre i Europa League. Efterfølgende var Claus Steinlein igen ude og fortælle, at skal Isaksen sælges, så forventer han, at det bliver for mere end 150 millioner kroner.
Derudover fremlagde han en plan for Isaksens fremtid. Han skal sælges til sommer, men det kan blive umuligt at holde ham, hvis buddene bliver for store. TV2-ekspert Mads Junker er dog ikke af den overbevisning, at Isaksen skal sælges. Faktisk mener han, at den lynhurtige wing skal blive i længere tid i klubben – også efter næste sommer.
Isaksen har nemlig ikke scoret i ni Superliga-kampe, hvilket er et stort minus, men han anerkender, at det rigtige sted at præstere er i Europa.
– Det vidner også bare om, at han skal blive bedre til at levere stabilt i rigtig mange Superliga-kampe. For skal du videre fra Superligaen, skal du være den bedste i stort set hver kamp. Du skal lave mål og assists. Det er her, det starter. Det er fantastisk at gøre det i Europa, som han har også har gjort nu, men for mig at se kan han sagtens udvikle sig et år længere i FC Midtjylland.
– Og de har også mulighed for at beholde ham – tror jeg – i et års tid mere til at sige, at det både er den rigtige klub for Isaksen selv, men også klubben de skyder ham afsted til, så han ikke ender som en, der ikke er færdigudviklet og ikke kan klare mosten i gåseøjne, fortæller Junker i TV2-studiet før kampen mod Sturm Graz.
Gustav Isaksen er noteret for syv mål og tre oplæg i 24 kampe i denne sæson.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER