SILKEBORG (Tipsbladet): Silkeborg IF har stor succes med at sælge spillere i disse år, og i denne måned har Oliver Sonne sluttet sig til flokken af store SIF-salg med et skifte til Burnley.
Det indbringer Silkeborg IF over 20 millioner kroner og giver Sonne en god kontrakt i en interessant klub, der jagter oprykning tilbage til Premier League i tæt kamp med Sheffield United og Leeds.
Tilbage i Silkeborg begynder jagten snart på en ny tur i Top 6 og en pokalfinale, hvor SIF først skal forbi Brøndby IF i to semifinaler.
Men det er et åbent spørgsmål, hvem der skal spille positionen.
Robin Østrøm har spillet i samtlige Superliga-kampe i sæsonen, i efteråret som venstre back efter han begyndte til højre, mens Oliver Sonne kom sig efter en opslidende tur med Peru til Copa América i USA i juni.
Andreas Poulsen også en mulighed til venstre, og så er der Jens Martin Gammelby, der spiller til højre.
Gammelby var en stor profil i sit første ophold i Silkeborg IF, hvor han sammen med Robert Skov terroriserede kanten og siden blev solgt til Brøndby IF.
Gammelby vendte tilbage til Silkeborg sidste januar med den klare tanke fra SIF og spilleren selv, at han var et oplagt bud til at overtage backpladsen, når Oliver Sonne blev solgt.

Det tog så et halvt år mere end forventet, men nu er Jens Martin Gammelby klar til at spille fast og udfylde back-positionen efter Sonnes skifte.
– Det er en anderledes situation, og det giver helt klart blod på tanden. At se en åbning og muligheden for, at man får flere minutter. Det higer alle fodboldspillere efter, ligesom jeg også gør, siger Jens Martin Gammelby til Tipsbladet.
– Lige nu har jeg gang i en opstart, hvor jeg har fuld fokus på at give den så meget gas og komme i så fysisk god form som overhovedet muligt, til at stå så skarpt som muligt til at byde mig til, når vi begynder nu her med træningskampene.
– Jeg må vise her i opstarten og i vores træningskampe, at jeg gerne vil spille. Det er målet.
Hjælper de unge i truppen
Om det bliver billedet i foråret for Gammelby og kollegerne Robin Østrøm og Andreas Poulsen er indtil videre uvist.
Kent Nielsen fortalte mandag til Tipsbladet (læs mere her), at man holder øje med markedet efter Sonnes transfer, men SIF-cheftræneren gjorde også en dyd ud af at understrege, at de nuværende spillere var i Silkeborg, fordi man har tiltro til dem og deres evner.
Hvordan det falder ud ved vi for alvor mere om, når transfervinduet er lukket om morgenen tirsdag 4. februar.
Men Jens Martin Gammelby er klar på et godt 2025 for Silkeborg IF og til at gøre sit i en trup, hvor han med sine snart 30 år er en af truppens ældre og mere erfarne spillere.
– Jeg har også prøvet den situation med at blive solgt. Der var priserne bare lidt nogle andre, end de er i dag. Det har udviklet sig de seneste otte år. Men jeg har også stået der, hvor jeg var et kæmpe salg, så jeg har været i den situation, nogle af vores unge, upcoming spillere står i nu.
– Jeg har også oplevet det i andre klubber. I Brøndby solgte man nogle gange spillere, men man holdt også på spillerne andre gange, selv om beløbene var endnu højere end her. Det kan de jo med et meget større budget. Og jeg så det i Polen, hvor alle de større klubber var ude efter vores bedste spillere. Det er lidt det samme, som dengang jeg var her første gang, og andre klubber plukkede Robert [Skov], mig, Kasper Dolberg til Ajax, Sammy Skytte til FC Midtjylland. Så jeg har noget erfaring med de situationer, hvor der er lidt udskiftning,
– Jeg kan hjælpe med vejledning til de gutter, der står på spring. Jeg kan jo huske det. Det fylder mere, end man lige regner med, når det står i nyhederne, at den ene eller den anden har bud. Man bliver bare spurgt til det. Hvor skal du hen? Er du på vej til den og den klub? Det kan jeg tydeligt huske. Der sidder også en trup, der har helt styr på tingene og læser med. Så det er noget, man skal forhold sig til i den her verden, siger Jens Martin Gammelby.
Silkeborg IF har haft klubbens tidligere spiller Svenn Crone med i træningspas i den første tid i opstarten, men det er forbundet til et godt forhold og at have nok spillere til træning og ikke et signal om, at Crone skulle være et emne i klubben.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Sverige – Tunesien
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tyskland åbner med stor pligtsejr
OPTAKT