Klar i spyttet: Hvorfor arresterer I dem ikke?

‘Don Ø’ er uforstående over for, hvorfor de fans af Brøndby IF og FC København, der laver ballade, ikke bliver anholdt, fortæller han i Tirsdagstrænerne på TV 2 Play.



Der er ballade i luften, når FC København og Brøndby IF spiller, blandt dele af klubbernes fans.

Listen af problemer er efterhånden flere sider lang, men senest er FC København blevet straffet med, at de til guldkampen mod FC Nordsjælland søndag skal lukke deres capotårn i Parken, samtidigt med at en bøde på 150.000 kroner skal betales.

Straffen kommer på baggrund af store mængder pyroteknik, der blev brændt af, da de spillede mod FC Midtjylland i starten af maj.

Emnet blev taget op i den seneste udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play, hvor Flemming Østergaard var gæst.

Her er den tidligere FCK-boss i tvivl om, hvorvidt problemerne med fansene bliver løst ved at lukke capotårnet.

– Det vil vise sig, jeg er usikker omkring det. Der sker så mange ting, specielt omkring Brøndby- og FC København-fans, hvor jeg indimellem ikke forstår, hvad der foregår. Man taler om, at det er en mindre gruppe, som er med til at ødelægge det for den samlede fangruppe, så er mit spørgsmål: Hvorfor tager man ikke fat i det?

I sidste uge skrev fangrupperingen Sektion 12, at de er dybt utilfredse med, hvordan de bliver behandlet af FC København, som angiveligt har givet dårligere forhold på den stemningsskabende tribune i Parken. Derfor pågår der nu en magtkamp mellem klubben og fansene.

– Det er et faktum, at der kører et spil. Det er også et faktum igen, at det er en mindre kreds, der er med til at styre det hele, og det er dét, der er trist. Jeg forstår også det med capoen – han står der og kan kigge ned. Han ved nøjagtigt, hvem der laver balladen. Det, der undrer mig, er: Når man ved, hvem det er, hvorfor gør man så ikke noget ved det?

– Når jeg er ude på Brøndby Stadion og ser den ballade, der starter derude, hvor der kommer maskeklædte ind, der vader lige forbi politiet, så er det, jeg siger: Kære ven, hvorfor arresterer I dem ikke? Altså, hvad er det, der foregår – er man bange eller hvad? siger Flemming Østergaard i Tirsdagstrænerne.

Balladen mellem de to klubbers fans har også ført til, at pokalfinalen i denne sæson er blevet rykket væk fra Brøndby Stadion, hvor den ellers skulle have været spillet.



Marokko mishandler Mali

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

– Han har været en decideret atombombe

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Magisk aften for FC København-stjerne

AFCON inviterer til gratis fodbold

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Det er til dumpekarakter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han peger på Simon Kjær

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Brøndby-stjerne med stor donation

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt