Klar i spyttet: Hvorfor arresterer I dem ikke?

‘Don Ø’ er uforstående over for, hvorfor de fans af Brøndby IF og FC København, der laver ballade, ikke bliver anholdt, fortæller han i Tirsdagstrænerne på TV 2 Play.



Der er ballade i luften, når FC København og Brøndby IF spiller, blandt dele af klubbernes fans.

Listen af problemer er efterhånden flere sider lang, men senest er FC København blevet straffet med, at de til guldkampen mod FC Nordsjælland søndag skal lukke deres capotårn i Parken, samtidigt med at en bøde på 150.000 kroner skal betales.

Straffen kommer på baggrund af store mængder pyroteknik, der blev brændt af, da de spillede mod FC Midtjylland i starten af maj.

Emnet blev taget op i den seneste udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play, hvor Flemming Østergaard var gæst.

Her er den tidligere FCK-boss i tvivl om, hvorvidt problemerne med fansene bliver løst ved at lukke capotårnet.

– Det vil vise sig, jeg er usikker omkring det. Der sker så mange ting, specielt omkring Brøndby- og FC København-fans, hvor jeg indimellem ikke forstår, hvad der foregår. Man taler om, at det er en mindre gruppe, som er med til at ødelægge det for den samlede fangruppe, så er mit spørgsmål: Hvorfor tager man ikke fat i det?

I sidste uge skrev fangrupperingen Sektion 12, at de er dybt utilfredse med, hvordan de bliver behandlet af FC København, som angiveligt har givet dårligere forhold på den stemningsskabende tribune i Parken. Derfor pågår der nu en magtkamp mellem klubben og fansene.

– Det er et faktum, at der kører et spil. Det er også et faktum igen, at det er en mindre kreds, der er med til at styre det hele, og det er dét, der er trist. Jeg forstår også det med capoen – han står der og kan kigge ned. Han ved nøjagtigt, hvem der laver balladen. Det, der undrer mig, er: Når man ved, hvem det er, hvorfor gør man så ikke noget ved det?

– Når jeg er ude på Brøndby Stadion og ser den ballade, der starter derude, hvor der kommer maskeklædte ind, der vader lige forbi politiet, så er det, jeg siger: Kære ven, hvorfor arresterer I dem ikke? Altså, hvad er det, der foregår – er man bange eller hvad? siger Flemming Østergaard i Tirsdagstrænerne.

Balladen mellem de to klubbers fans har også ført til, at pokalfinalen i denne sæson er blevet rykket væk fra Brøndby Stadion, hvor den ellers skulle have været spillet.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elfenbenskysten – Ecuador

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Blæst bagover af 18-årig

Saudi-Arabien – Uruguay

Raser over VM-tiltag

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Spanien – Kap Verde

Sverige – Tunesien

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Belgien – Egypten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson