Han har blot fået 45 minutter på banen for FC København i 2024, og i de seneste to Superliga-kampe har Jordan Larsson end ikke været i “løvernes” trup.
Og det vækker opsigt i Sverige, hvor hans tidligere klub AIK nu opfordres til at ringe til Peter Christiansen og forsøge at hente angriberen, før transfervinduet i Sverige lukker den 28. marts.
Jeg synes, at Thomas Berntsen (sportsdirektør i AIK, red.) har en forpligtelse at forsøge at hente den 26-årige angriber.
Opfordringen kommer fra Casper Nordqvist, der er journalist hos FotbollDirekt.
– Han er iskold i FC København, men ville være guld værd for AIK, skriver Casper Nordqvist i en kommentar hos FotbollDirekt og uddyber:
– Jeg ser det både rimeligt og fuldstændig muligt, at AIK kan hente Larsson på et lån – som minimum indtil sommeren ligesom i 2022, hvor Larsson blev lejet i Spartak Moskva og gjorde et godt indtryk i klubben.
– FCK-træner Jacob Neestrup ser ikke ud til at ville bruge Larsson i foråret og så er angriberen meget mere brugbar for AIK, der mildest talt vil starte forfra efter det svære 2023. Derfor synes jeg, at Thomas Berntsen (sportsdirektør i AIK, red.) har en forpligtelse at forsøge at hente den 26-årige angriber.
– I AIK ville han få en ledende rolle med det samme på et hold, der ikke har nået samme højder siden netop det forår for to år siden (hvor Larsson var der for første gang, red.). Jeg ved også, at han hyggede sig rigtig godt i “Gnaget”, så for både AIK, FCK og Jordan selv ville en transfer før Allsvenskan-premieren være en rigtig god og rettidig løsning.
Jordan Larsson, der er 26 år, har kontrakt med FC København frem til sommeren 2027. I den indeværende sæson har han scoret fem mål i 30 kampe, men hans rolle er som nævnt blevet mindre i den seneste periode.
Foruden Larsson råder FC København over spillere som Viktor Claesson, Andreas Cornelius og Orri Oskarsson til den forreste angriberplads.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE