FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er efterhånden blevet kutyme, at der snakkes om FC København-stjernen Mohamed Elyounoussis frikøbsklausul, når et transfervindue står for døren.
Det startede for et års tid siden, hvor Tipsbladet som de første kunne afsløre, at nordmanden havde en frikøbsklausul på dengang 22 millioner i sin kontrakt med FCK, og i denne uge har Bold kunnet løfte sløret for nye detaljer.
Ifølge mediet er Mohamed Elyounoussis frikøbsklausul skruet sådan sammen, at beløbet, FCK-stjernen kan købes fri for, falder med 500.000 euro hvert år frem mod kontraktudløb i sommeren 2027. Det vil sige, at den 30-årige offensivspiller i det kommende transfervindue kan erhverves for 18,5 millioner kroner. Næste sommer er prisen 15 millioner kroner, hvis “Moi” stadig er FCK-spiller til den tid.
Torsdag stillede Mohamed Elyounoussi op til interview med Tipsbladet og resten af den skrevne presse, og her var frikøbsklausulen naturligvis et tema.
– Det er, hvad det er, og det er ikke noget, jeg går rundt og tænker på. Fokus er kun på de kampe, vi skal spille, og alt det andet er ikke noget, jeg kan kontrollere, siger Elyounoussi og tilføjer:
– I (pressen, red.) har sikkert fået nogle kliks på det, og I skal gøre det, I må gøre, men det er ikke noget, jeg fokuserer på.
Han fastslår, at der skal noget helt særligt til for at lokke ham væk fra FC København.
– I så fald skal det være noget spændende. Jeg er meget glad for at være her, men lige nu er det ikke noget, jeg tænker på. Det må komme senere, og selv, hvis der kommer nogen, som vil betale klausulen, er det jo ikke sikkert, jeg siger ja, lyder det fra FCK-stjernen.
Nordmanden kom til FC København i sommeren 2023 og er foreløbig noteret for 24 mål i 90 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Skifter til Rangers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED