William Kvist er snart ikke længere en del af Parkens bestyrelse.
FC København har således meldt ud i en selskabsmeddelelse, at den tidligere midtbanespiller ikke genopstiller den 21. april.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er William Kvist dog blevet tvunget ud af bestyrelsen.
Nu reagerer den tidligere FC København-kaptajn på hele situationen. Det gør han i et opslag på Facebook.
– I søndags tog jeg min lille pige på fem år med i Parken. For at se kampen. Opleve banen og omklædningsrummet, hvor jeg har trådt mine støvler i mere end et årti. Og for at mærke den magi kun Sektion12 kan skabe på en kold, men smuk forårsdag i marts. Hun skulle have den oplevelse med. For jeg havde på fornemmelsen, at kampen ville blive den sidste for mig i en betydende rolle for min hjerteklub. Desværre fik jeg ret, indleder William Kvist, inden han fortsætter:
– Jeg har været FC Københavner hele mit liv. Startede i KB som drengespiller for tre årtier siden. Fik debut på førsteholdet som 20-årig. Har spillet 425 kampe for klubben og vundet 8 danske mesterskaber. FCK bor i mit hjerte. København løber i mine åre.
– Det har altid været et kæmpe privilegie at tjene byens hold. Jeg har med løven på brystet krydset klinger med Messi i Champions League. Scoret afgørende mål i pokalfinaler. Men vil nok altid mest blive husket for at spille bolden tilbage i banen. Det lever jeg fint med. For jeg er og har altid været klubbens mand. Ham, der gjorde, hvad klubben havde brug for. Når den havde brug for det.
William Kvist skriver videre i opslaget, at Ståle Solbakken havde en god pointe, da de talte sammen på danskerens sidste dag som fodboldspiller.
– Sådan var jeg som spiller. Sådan er jeg som leder. Inden for kridtstregerne har jeg givet blod, sved og tårer for at gøre FCK bedst i Danmark og i stand til at spille med de bedste i Europa. Udenfor kridtstregerne har min kamp handlet om præcis det samme.
– 'Fodboldkampe vindes i bestyrelseslokalet' som Don Ø engang sagde. Derfor var det med enorm stolthed, jeg trådte ind i Parken, Sport & Entertainments bestyrelse i 2019 for også her at være klubbens mand. Og derfor gør det ligeså ondt, at jeg i går blev bedt om ikke at genopstille. Ejerkredsen ønsker ikke længere min tilstedeværelse. Jeg forstår deres ønske. For jeg har ikke været nem at have i bestyrelsen.
– Jeg har kæmpet mod kun at se FCK som en forretning. Vi skal fx ikke udbetale udbytte, når vi har faciliteter på 10’eren, der trænger til en kærlig hånd og tribuner i Parken, vi ikke må hoppe på. Jeg har kæmpet for, at FC København først og fremmest skal betragtes og behandles som en fodboldklub. Et fodboldflagskib, der på et stærkt økonomisk fundament dominerer sin liga, spiller i Europa hvert år og forvalter en rig og vigtig kulturarv som byens hold med landets bedste fans og KB-rødder helt tilbage til 1876..
– Den kamp har jeg ikke kunne vinde. Uanset, hvor hårdt jeg har tacklet igennem. Nu må andre tage over. Mit officielle bidrag til klubben slutter her. Men min kærlighed har ingen ende. Jeg er og vil altid være FC Københavner. Nu igen som fan. Dér, hvor det hele startede. For mere end tre årtier siden.
– Jeg er stolt over at forlade et FCK, der sidste sæson vandt mesterskabet og kvalificerede sig til Champions League. Som sætter nye standarder for talentudvikling. Som sælger spillere og tjener penge som aldrig før. Som efter en forrygende start på foråret er godt på vej mod at genvinde mesterskabet. Og vi er kun lige begyndt.
– Jeg er stolt over at være ham, der fandt og satte det team sammen, som først fik FCK tilbage på sporet og nu vil bringe os mod en ny stor æra i klubbens historie: Jacob Neestrup, Peter Christiansen, Jess Thorup og Ruben Selles. Stolt over, at jeg sammen med gode folk som Sune Smith-Nielsen og Jakob Lauesen har været med til at støbe det fundament, klubben skal hvile på mange år frem.
– På min sidste dag som spiller sagde Ståle Solbakken til mig, at min vigtigste rolle som medlem af bestyrelsen ville blive at få ejerne af klubben til at sidde stille. Han havde en pointe.
William Kvist blev en del af bestyrelsen i Parken tilbage i 2019.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT