Navnet Luis Palma siger måske ikke danske fodboldinteresserede vildt meget, ud over at FC København en overgang i foråret og den tidlige sommer blev sat i forbindelse med kantspilleren fra Aris Saloniki.
Forwarden fra Honduras endte med at blive solgt til Celtic et par døgn før transferdeadline for over 30 millioner kroner, og på det tidspunkt havde skotterne forsøgt sig med et endnu større bud på Mathias Kvistgaarden som supplement til forward-kæden i Skotlands stærkeste klub.
Brøndby IF signalerede, og sagde, dengang, at man bestemt ikke sælger Mathias Kvistgaarden for de 30-40 millioner kroner, der var på bordet.
Ekstra Bladet meddelte på det tidspunkt, at prisen var omtrent det dobbelte.
Indirekte kunne noget tyde på, at Superliga-topholdet er ved at forberede sig på et 2024, hvor Mathias Kvistgaarden bliver solgt.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndby IF til januar eller senest næste sommer nemlig kig på ikke alene en spiller til midtbanen, men også en spiller til angrebet.
Oppe foran har Brøndby Kvistgaarden også norske Ohi Omoijuanfo, Oscar Schwartau og ghanesiske Emmanuel Yeboah, der lidt overraskende ikke har været på banen endnu i Superligaen efter et skifte fra CFR Cluj i sommer.
Hvor Brøndby IF præcis leder på angribere vides ikke, men i tiden med Global Football Holdings som ejer har Brøndby hentet forwards og kantspillere fra udlandet.
I perioden siden købet i oktober 2022 har Brøndby IF hentet tre danske spillere til førsteholdstruppen udefra og syv spillere med anden nationalitet end dansk.
Kvistgaarden er interessant
At Brøndby interesserer sig for angribere hænger ifølge Tipsbladets oplysninger først og fremmest sammen med, at der igen snuses til Mathias Kvistgaarden fra flere udenlandske klubbers side.
Brøndby IF har en erklæret mission om at sælge de bedste spillere dyrere, hvilket altså også betød, at man ikke var i nærheden af at ville sælge forwarden til Celtic i sommer.
Men her i efteråret nibles der igen til maddingen på krogen, der er kastet ud i det store transfer-hav, og forwarden skal være interessant flere steder.
Kvistgaarden blev tidligere på efteråret sat i forbindelse med MLS-holdet New York Red Bulls (læs mere her), der, som klubnavnet og logoet mere end antyder, er del af Red Bulls fodboldsatsning med klubberne i Leipzig, Salzburg og Bragança Paulista umiddelbart uden for São Paulo.
– Det er en spiller, som mange klubber følger nøje. Han har udviklet sig super godt og er fast mand i Brøndby og på U21-landsholdet. Det er klart, at han også er interessant på grund af sin alder, sagde Kvistgaardens agent Ebbe Sand til Tipsbladet i oktober.
Ifølge Tipsbladets informationer er det klubber i de større vesteuropæiske ligaer som Bundesligaen, Ligue 1 og Premier League, der primært er interesserede med tanke på Kvistgaardens pågående og energiske stil både med og uden bolden.
Der skal dog stadig være et stykke vej fra denne interesse, til at der faktisk falder et tilbud, der vækker Brøndbys interesse.
Og selvom angribere notorisk er interessante og nok er den position på banen, hvor klubber er hurtigst til at trække på aftrækkeren og dermed også kan tænkes at byde store penge i et januar-vindue, er det også et uomtvisteligt faktum, at de fleste større handler sker om sommer.
Konkret skal traditionsklubben Celtic også fortsat være interesseret i Kvistgaarden med udsigt til, at Celtic i 2024 vil hente én eller flere nye spillere til offensiven.
Om nogen vil nærme sig de ti millioner euro (cirka 75 millioner kroner), Brøndby har prissat den attraktive forward til, eller om interesserede klubber i sidste ende kan finde et kompromis mellem de omtrent 40 millioner kroner budt i sommer og prisskiltet, vil vi sandsynligvis først få at se til januar, når udenlandske klubber med pengepungen i god stand og Brøndby IF kender deres præcise situation til anden halvdel af sæsonen.
21-årige Mathias Kvistgaarden har spillet i Brøndby IF, siden han var 13 år, og har scoret 19 mål i 76 seniorkampe for klubben, hvoraf de 11 mål er faldet i år.

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Straffet – Sektion 12 lukkes

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Færdig efter pinligt nederlag

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

De meldes ude efter Andreas Christensen

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Her er Simon Pytlicks nye klub

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Klar til at købe Marcus Rashford

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

– Har aldrig set noget lignende før!

Danmarks største rival skriver historie

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Priske-fyring kostede 82 millioner

Zidane flirter med kæmpe job

Kæmpe nedtur

Kæmpeklub lurer på Victor Froholdt

Irriteret græsk landstræner: ‘Alt for meget’

Riemer erkender: Én position giver hovedbrud

Eksperter: Danmark er ikke bedre end Norge

Dansk stortalent slået på stregen

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Nedtur for Robert Skov

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM

Vigtig sejr til Danmark – VM-livline sikret

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!
