Den lille Madrid-klub Rayo Vallecano har i et par årtier været symbolet på en elevatorklub i spansk fodbold. Otte gange siden 1977 er holdet rykket ned fra La Liga, men er hver gang kommet tilbage igen.
I denne sæson, hvor holdet nok en gang er oprykker, er der dog intet, som tyder på, at en nedrykning kan komme på tale. Det skyldes især klubbens lille “fort” Campo de Fútbol de Vallecas.
Hjemmebanen for arbejderklubben har en kapacitet på blot 14.700 tilskuere. Det gør den til ligaens mindste. Faktisk har kun Spezia og Venezia i Serie A samt Clermont i den franske Ligue 1 mindre hjemmebaner i Europas fem største ligaer.
Men hverken de små kår eller coronarestriktioner i forhold til tilskuerantal har kunnet forhindre Rayo Vallecano i at gøre det beskedne stadion til et uindtageligt fort for modstanderne i denne sæson.
Holdet har ligaens bedste hjemmebanestatistik med otte sejre. Kun Celta Vigo er sluppet derfra med point efter 0-0 i starten af november.
På trods af, at man kun har hentet sølle fem point i ni udekampe, rækker de samlede 30 point til en øjeblikkelig placering som nummer fire i tabellen foran giganter som Atlético Madrid, FC Barcelona og Valencia.
Blandt andre Barcelona er blevet nedlagt på græstæppet i Madrids arbejderkvarter, hvor også lokalrivalerne fra Getafe har måttet se sig slået.
Kun tre mål er sluppet ind på holdet i de ni kampe i egen hule, mens 19 er blevet sendt ind i modsatte ende.
En af dem, som har sparket Rayo mod sejre, er den colombianske veteranspids Radamel Falcao. I de afsluttende timer af sommerens transfervindue lykkedes det den lille oprykkerklub at lande en aftale med Falcao.
– Det skete alt sammen meget hurtigt i de sidste timer (af transfervinduet, red.). Da aftalen faldt på plads, sommerens sidste handel, var det svært at fatte, sagde klubbens unge cheftræner Andoni Iraola til sportsavisen Marca kort efter.
Og den 39-årige tidligere Athletic Bilbao-back, som nu står i spidsen for Rayo, fik valuta for pengene hurtigt.
Den blot fire år yngre angriber med tidligere klubadresser som Atlético Madrid, Monaco, Manchester United, Chelsea og Galatasaray leverede fra start. Han scorede i sine tre første kampe i ligaen.
Han er delt topscorer for holdet med fem mål i ligaen i ti kampe. Faktisk har han kun skullet bruge i gennemsnit 70 minutters spilletid per mål.
Falcao er det klart største navn i den lille oprykkerklubs trup, der med en gennemsnitsalder på næsten 27 år har masser af rutine.
Men i stedet for at rutinen skal anvendes til at sikre point i en overlevelseskamp i bunden af rækken, skal den nu bruges i kampen om europæiske pladser i toppen.
Rayo Vallecanos næste kamp er efter nytår, hvor statistikken dog taler for, at det ikke bliver til sejr. Holdet gæster lokalrivalerne fra Atlético Madrid 2. januar.
/ritzau/
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
