Den lille Madrid-klub Rayo Vallecano har i et par årtier været symbolet på en elevatorklub i spansk fodbold. Otte gange siden 1977 er holdet rykket ned fra La Liga, men er hver gang kommet tilbage igen.
I denne sæson, hvor holdet nok en gang er oprykker, er der dog intet, som tyder på, at en nedrykning kan komme på tale. Det skyldes især klubbens lille “fort” Campo de Fútbol de Vallecas.
Hjemmebanen for arbejderklubben har en kapacitet på blot 14.700 tilskuere. Det gør den til ligaens mindste. Faktisk har kun Spezia og Venezia i Serie A samt Clermont i den franske Ligue 1 mindre hjemmebaner i Europas fem største ligaer.
Men hverken de små kår eller coronarestriktioner i forhold til tilskuerantal har kunnet forhindre Rayo Vallecano i at gøre det beskedne stadion til et uindtageligt fort for modstanderne i denne sæson.
Holdet har ligaens bedste hjemmebanestatistik med otte sejre. Kun Celta Vigo er sluppet derfra med point efter 0-0 i starten af november.
På trods af, at man kun har hentet sølle fem point i ni udekampe, rækker de samlede 30 point til en øjeblikkelig placering som nummer fire i tabellen foran giganter som Atlético Madrid, FC Barcelona og Valencia.
Blandt andre Barcelona er blevet nedlagt på græstæppet i Madrids arbejderkvarter, hvor også lokalrivalerne fra Getafe har måttet se sig slået.
Kun tre mål er sluppet ind på holdet i de ni kampe i egen hule, mens 19 er blevet sendt ind i modsatte ende.
En af dem, som har sparket Rayo mod sejre, er den colombianske veteranspids Radamel Falcao. I de afsluttende timer af sommerens transfervindue lykkedes det den lille oprykkerklub at lande en aftale med Falcao.
– Det skete alt sammen meget hurtigt i de sidste timer (af transfervinduet, red.). Da aftalen faldt på plads, sommerens sidste handel, var det svært at fatte, sagde klubbens unge cheftræner Andoni Iraola til sportsavisen Marca kort efter.
Og den 39-årige tidligere Athletic Bilbao-back, som nu står i spidsen for Rayo, fik valuta for pengene hurtigt.
Den blot fire år yngre angriber med tidligere klubadresser som Atlético Madrid, Monaco, Manchester United, Chelsea og Galatasaray leverede fra start. Han scorede i sine tre første kampe i ligaen.
Han er delt topscorer for holdet med fem mål i ligaen i ti kampe. Faktisk har han kun skullet bruge i gennemsnit 70 minutters spilletid per mål.
Falcao er det klart største navn i den lille oprykkerklubs trup, der med en gennemsnitsalder på næsten 27 år har masser af rutine.
Men i stedet for at rutinen skal anvendes til at sikre point i en overlevelseskamp i bunden af rækken, skal den nu bruges i kampen om europæiske pladser i toppen.
Rayo Vallecanos næste kamp er efter nytår, hvor statistikken dog taler for, at det ikke bliver til sejr. Holdet gæster lokalrivalerne fra Atlético Madrid 2. januar.
/ritzau/
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Her kan du se Danmark mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Superliga-profil får trænerlicens
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Clement Bischoff på tavlen
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
NYHEDER
