Torsdag gik Roony Bardghji i græsset under klubbens træning, og senere samme dag meddelte FC København, at den målfarlige svensker har pådraget sig en slem knæskade.
9-12 uger forventes Roony Bardghji ude, hvilket selvsagt er et enormt hårdt slag for FC København og svenskeren selv.
Også på den anden side af Øresund gør nyheden ondt på Roony Bardghjis landsmand og træner på det svenske U21-landshold, Daniel Bäckström.
– Det er rigtig trist, og jeg føler med Roony. Jeg ved ikke mere, end det der er blevet fortalt, men jeg har tænkt mig at række ud til Roony, og så må han vende retur, når han har mulighed for det. Det er meget trist, og jeg føler med ham, siger han til Fotbollskanalen.
Daniel Bäckström vil gøre alt, hvad han kan for at støtte Roony Bardghji, og så er han sikker på, at svenskeren kommer igennem stærkere.
– Jeg kender Roony som en beslutsom, professionel, ambitiøs og en seriøs spiller, som vil gøre alt, hvad han kan for at komme igennem det her så godt som muligt. Det er en barsk virkelighed med skader, selvom det er en del af spillet. Når skaderne er så seriøse som den her, så er det bare meget trist.
Skaden til Roony Bardghji, 18 år, betyder, at han definitivt er ude for resten af sæsonen, ligesom han kommer til at misse hele efteråret. Først i 2025 er det sandsynligt, at se svenskeren tilbage på banen.
– Vi føler alle med Roony, og alle i og omkring klubben vil gøre alt, vi kan for at hjælpe ham godt tilbage på banen igen. Lige nu skal han have ro til at bearbejde den her besked, men vi kender ham alle som en dedikeret og dybt seriøs fodboldspiller, som vi ved vil komme endnu stærkere tilbage, sagde Peter Christiansen til klubbens hjemmeside torsdag.
Roony Bardghji har i denne sæson været et stort aktiv for FC København, hvor han har bidraget med mange mål og flere vigtige af slagsen. Den seneste tid har der dog været et stykke mellem spilleminutterne.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
MEDIE