Landstræner om Brøndby-profil: Ekstremt spændende

U21-landstræner Steffen Højer spår i et interview med Tipsbladet en overordentlig lys fremtid for Clement Bischoff.



Han fik nogle korte indhop i Superligaen sidste forår, men det var i efterårssæsonen, at Clement Bishoff nærmest ud af det blå kom bragende og blev en stor profil i Superligaen.

Her fik den 19-årige Bischoff vist sig rigtigt godt frem som venstre wingback, men med trænerskiftet i Brøndby IF er der lagt op til, at stortalentet fremadrettet rykkes endnu længere frem på banen i Frederik Birks 4-3-3-formation.

Og ifølge U21-landstræner Steffen Højer ligger det også til højrebenet, at Clement Bischoff i forårssæsonen kan blive en endnu større profil på Brøndbys hold.

– Jeg kan ikke se hvorfor, at Clement ikke bare skulle blive bedre. Det er klart, at unge spillere vil have perioder, hvor det går meget hurtigt, og så vil der være lidt stilstand. Men det, jeg måler ham på i U21-regi, det var det indhop, han laver nede i Spanien, hvor han spiller mod et superstærkt spansk hold (U21-landskamp i november, red.) og bare kommer ind og ligner en, der kan spille med fra start, og han laver også en assist.

– Jeg synes, at han er ekstremt spændende, fordi det virker til, at jo højere niveauet bliver, jo bedre bliver han, siger Steffen Højer til Tipsbladet.

I begyndelsen af februar vakte det stor opmærksomhed, da Tipsbladet kunne afsløre, at Clement Bischoffs skifte til Brighton var kollapset. Steffen Højer har dog ikke talt med Brøndby-spilleren om det glippede Premier League-skifte.

– Nej, jeg har skrevet lidt med ham. Han er en ung spiller, hvor tingene er gået meget hurtigt. Jeg synes også, at han er en ekstremt fornuftig ung fyr. Jeg vil ikke gå ind i, hvordan han har haft det med, at det ikke gik igennem. Han er videre, og nu skal han jo også til at spille for Brøndby igen efter sin karantæne. Så nej, det er ikke noget, vi har brugt så meget tid på, lyder det fra Steffen Højer.

Kan det i et landstrænerperspektiv være en positiv ting, at Clement Bischoff frem imod sommerens U21-EM nu nok vil få masser af spilletid i stedet for at komme til en stor klub, hvor spilletiden i begyndelsen måske vil være mere begrænset?

– Ja, det kan det jo af flere grunde, fordi Brøndby er en god klub, hvor han spiller på et rigtigt godt niveau. Han er trods alt relativt ny i gamet på det her niveau. Derfor er det intet problem for hans udvikling, synes jeg, at han stadig er i Brøndby, siger Steffen Højer og fortsætter:

– Og så ved man jo bare i fodbold, at der er nogle andre ting, der gør, at der kommer nogle klubskifter i spil nogle gange. Men jeg kan i hvert fald sige personligt, at det, at han tager et halvt år mere i Brøndby, hvor han forhåbentligt får spillet en masse kampe og bliver endnu mere en profil, det synes jeg kun er positivt.

I de interviews, Clement Bischoff har givet, har han givet et indtryk af at være meget positiv og ærgerrig som type. Hvordan har han været at arbejde med som landstræner?

– Da jeg snakkede med Jesper Sørensen om ham første gang i Brøndby, der var det også præcis de ord, der blev sat på ham. Sindssygt ærgerrig. Han vil gerne arbejde hårdt og han vil gerne forbedre sig. Og nu har jeg ikke haft ham så meget med, men det er jo præcis det, jeg har fået bekræftet. Det er en spiller, der har en parathed og en vilje til at blive bedre, siger Stefen Højer og fortsætter:

– Dybest set er det også sådan, at mange af de her spillere, der er de her toptalenter og har alle de her fine forudsætninger, at det er det ‘drive’, de har til hele tiden at blive bedre, der afgør, hvor langt de kommer. Og der synes jeg, at det ser rigtigt spændende ud for ham, for det har han virkelig! 

Clement Bischoff imponerede i november i en U21-landskamp mod Spanien (Foto: Alamy).

‘Clement skal være Clement’
Clement Bischoff gav i begyndelsen af sæsonen et stort interview til Tipsbladet, hvor det store Brøndby-talent afslørede, at hans yndlingsspiller altid har været Eden Hazard, og at han forsøger at kopiere nogle af de ting, den belgiske driblekonge plejede at lave.

For Steffen Højer handler det for Clement Bischoff om at være sig selv, selvom det selvfølgelig er fint at have et idol.

– Jeg synes altid, at man skal passe på med at sammenligne sig med nogle af de største stjerner. Jeg synes, at Clement skal være Clement, og så er det godt at have nogle mål og nogle ting, man kan se og lære af. Men for mig er han sådan en spiller, som er dygtig til at udfordre og dygtig til at finde løsninger på den sidste tredjedel.

– Han har et super flot glid med bolden, og så skal han jo være en spiller, der er kampafgørende og er med i mål, enten som målscorer eller ved at lave assist eller ved at have tredjesidste berøring. Det er sådan en type, han kommer til at være, fordi han er virkelig en dygtig fodboldspiller, lyder det afslutningsvist fra Steffen Højer.

Clement Bischoff kan på mandag spille sin første Superliga-kamp i 2025, når Brøndby får besøg af Lyngby Boldklub.





FCM-profil – Riemer har ikke ringet




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Første gang nogensinde for Eriksen

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Stor overraskelse til FCM-træning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Liverpool – West Ham United

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Her skal Sepp Piontek begraves

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!