Landstræner straffer FC København-profil

FC København-spilleren Rodrigo Huescas er ikke udtaget til Mexicos landshold, fordi han straffes af landstræneren, der kræver styr på sagerne uden for banen.



På banen er det gået glimrende for mexicanske Rodrigo Huescas i FC København.

Den 21-årige højre back kan se tilbage på en første sæson i dansk fodbold, hvor han har vundet både Superligaen og Oddset Pokalen.

Men uden for kridtstregerne har der været nok at se til for den mexicanske landsholdsspiller.

Det er lidt mere end en måned siden, at Rodrigo Huescas blev dømt i en sag om vanvidskørsel, der i værste tilfælde kunne have betydet, at højrebacken ville blive udvist af Danmark.

Så galt gik det ikke, men vanvidskørslen betyder, at Rodrigo Huescas skal afsone 20 dages ubetinget fængsel.

Og den dom er også nået frem til Mexico.

Landstræner straffer Huescas

Sagen er ikke overraskende blevet behandlet massivt i de mexicanske medier, og nu er det så også kommet frem, at Mexicos landstræner, Javier Aguirre, også har fulgt med.

Landstræneren har udtalt sig til mexicanske medier om sagen, og han fortæller også, at årsagen til, at Huescas ikke er udtaget til juni-kampene for Mexico, er af disciplinære årsager.

– Jeg prøver at være konsekvent. Jeg har bedt om seriøsitet 24/7 – 365 dage om året – og vi skal gå forrest og være gode eksempler.

– Jeg fortalte ham (Huescas), at han i øjeblikket ikke er berettiget til at være landsholdsspiller på grund af andre årsager end fodbold, siger Javier Aguirre til de mexicanske medier.

Landstræneren forklarer:

– Jeg har talt med Rodrigo Huescas tre gange, fordi jeg godt kan lide at tale med spillerne, og han forstod, at han ikke var med på grund af de disciplinære årsager.

Rodrigo Huescas har spillet to landskampe for Mexico, der i juni spiller Gold Cup – den turnering er Huescas altså ikke udtaget til.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge