Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Søren Pedersen får ny tjans i Randers FC og lover Superliga-klubben troskab.



Randers FC har forfremmet Søren Pedersen.

Onsdag har kronjyderne offentliggjort, at Søren Pedersen tiltræder i en nyoprettet stilling som fodbolddirektør, og at han tilmed overgår til en kontraktansættelse lig den, fodboldspillere også er på. Søren Pedersen har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2029.

I sit nye job bliver han øverste ansvarlig i Randers FC for både det sportslige og kommercielle.

– Vi har haft en flot udvikling de seneste par år og er lykkedes med mange ting. Den udvikling har vi en ambition om at fortsætte og samtidig bygge på vores sportslige budget, så vi kan følge med det, som jeg vil kalde toppen af dansk fodbold. Vi skal have en ambition om at være med i top seks i langt de fleste år, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Hvad betyder det for dig, at du overgår til en kontrakt frem til 2029?

– Selvfølgelig er det rart at have en sikkerhed for sin aftale, men for mig betyder signalet også noget – at både jeg og klubben tror på den retning, vi gerne vil i.

Hvad er det for en retning?

– Sæsonen i år har vist, at vi har nogle rigtig dygtige spillere og et dygtigt trænerteam, som gør, at vi kan være med, og i år har vi meldt mere offensivt ud, end vi har gjort tidligere – vi har fra start gjort det klart, at vi gerne ville i top seks. Vi begynder også at få en økonomi, der gør, at vi kan tillade os at underbygge den ambition, og derfor venter der også nogle spændende år.

Hvad er der konkret i støbeskeen?

– Vi skal bygge videre på, hvad vi er i gang med. Vi skal sælge spillere hvert eneste år, og det kommer vi også til i fremtiden, men når vi sælger de næste spillere, kan det være, at vi kan hente fra en højere hylde end tidligere, lyder det fra fodbolddirektøren.

Færdig med at flirte

Når fodboldspillere præsterer på banen, bliver de attraktive for andre klubber. Det er ikke meget anderledes for direktører.

Søren Pedersen er flere gange blevet kædet sammen med større klubber end Randers FC. I november kunne Tipsbladet afsløre, at Randers-bossen var på blokken i en Bundesliga-klub, og så var der den evige snak om sportsdirektør-jobbet i Brøndby IF – et job, der endte med at gå til Benjamin Schmedes.

Du har været sat i forbindelse med andre klubber – hvilke overvejelser har du gjort dig om at binde dig til Randers på den her måde?

– Klubben har ambitioner og vil udvikle sig endnu mere, og det vil jeg gerne være en del af. Hvis ambitionen var, at vi nok har opnået det, vi kunne og ikke ville meget mere end det, havde jeg nok ikke været så interesseret, men vi har en ambition om at udvikle os og kommercielt bruge flere penge i fremtiden.

Lad os antage, at der dukker et spændende jobtilbud op i løbet af sommeren – har du nu sendt et signal om, at du ikke er interesseret, og at du bliver i Randers lige meget hvad?

– Ja, det gør jeg. Der er ingen tvivl om, at jeg er glad for at være i Randers. Det er et spændende job med nogle spændende muligheder, så det signal, som både klubben og jeg sender, er, at det er Randers FC.

Du har før udtalt, at andre jobs – både herhjemme og i udlandet – kunne være interessant for dig. Er du færdig med at flirte med andre klubber?

– Der er ingen tvivl om, at jeg selvfølgelig har ambitioner, men dem kan jeg også indfri i Randers FC. Det er ikke udelukket, at jeg på et senere tidspunkt skal prøve noget nyt, og så kigger vi på det, men nu og her er det bestemt Randers FC, der er min plan.

Har du fået nogle spændende jobtilbud fra andre klubber?

– Ja, det har jeg da gennem tiden. Det er positivt, men det er også rart at kunne sige, at jeg er glad for at være, hvor jeg er.

Har du på noget tidspunkt været tæt på at forlade Randers FC?

– Nej, det har jeg ikke, slutter Søren Pedersen.

Nu fodbolddirektør i Randers FC.



Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kartago-Ørne tæver Traner

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa