Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Søren Pedersen får ny tjans i Randers FC og lover Superliga-klubben troskab.



Randers FC har forfremmet Søren Pedersen.

Onsdag har kronjyderne offentliggjort, at Søren Pedersen tiltræder i en nyoprettet stilling som fodbolddirektør, og at han tilmed overgår til en kontraktansættelse lig den, fodboldspillere også er på. Søren Pedersen har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2029.

I sit nye job bliver han øverste ansvarlig i Randers FC for både det sportslige og kommercielle.

– Vi har haft en flot udvikling de seneste par år og er lykkedes med mange ting. Den udvikling har vi en ambition om at fortsætte og samtidig bygge på vores sportslige budget, så vi kan følge med det, som jeg vil kalde toppen af dansk fodbold. Vi skal have en ambition om at være med i top seks i langt de fleste år, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Hvad betyder det for dig, at du overgår til en kontrakt frem til 2029?

– Selvfølgelig er det rart at have en sikkerhed for sin aftale, men for mig betyder signalet også noget – at både jeg og klubben tror på den retning, vi gerne vil i.

Hvad er det for en retning?

– Sæsonen i år har vist, at vi har nogle rigtig dygtige spillere og et dygtigt trænerteam, som gør, at vi kan være med, og i år har vi meldt mere offensivt ud, end vi har gjort tidligere – vi har fra start gjort det klart, at vi gerne ville i top seks. Vi begynder også at få en økonomi, der gør, at vi kan tillade os at underbygge den ambition, og derfor venter der også nogle spændende år.

Hvad er der konkret i støbeskeen?

– Vi skal bygge videre på, hvad vi er i gang med. Vi skal sælge spillere hvert eneste år, og det kommer vi også til i fremtiden, men når vi sælger de næste spillere, kan det være, at vi kan hente fra en højere hylde end tidligere, lyder det fra fodbolddirektøren.

Færdig med at flirte

Når fodboldspillere præsterer på banen, bliver de attraktive for andre klubber. Det er ikke meget anderledes for direktører.

Søren Pedersen er flere gange blevet kædet sammen med større klubber end Randers FC. I november kunne Tipsbladet afsløre, at Randers-bossen var på blokken i en Bundesliga-klub, og så var der den evige snak om sportsdirektør-jobbet i Brøndby IF – et job, der endte med at gå til Benjamin Schmedes.

Du har været sat i forbindelse med andre klubber – hvilke overvejelser har du gjort dig om at binde dig til Randers på den her måde?

– Klubben har ambitioner og vil udvikle sig endnu mere, og det vil jeg gerne være en del af. Hvis ambitionen var, at vi nok har opnået det, vi kunne og ikke ville meget mere end det, havde jeg nok ikke været så interesseret, men vi har en ambition om at udvikle os og kommercielt bruge flere penge i fremtiden.

Lad os antage, at der dukker et spændende jobtilbud op i løbet af sommeren – har du nu sendt et signal om, at du ikke er interesseret, og at du bliver i Randers lige meget hvad?

– Ja, det gør jeg. Der er ingen tvivl om, at jeg er glad for at være i Randers. Det er et spændende job med nogle spændende muligheder, så det signal, som både klubben og jeg sender, er, at det er Randers FC.

Du har før udtalt, at andre jobs – både herhjemme og i udlandet – kunne være interessant for dig. Er du færdig med at flirte med andre klubber?

– Der er ingen tvivl om, at jeg selvfølgelig har ambitioner, men dem kan jeg også indfri i Randers FC. Det er ikke udelukket, at jeg på et senere tidspunkt skal prøve noget nyt, og så kigger vi på det, men nu og her er det bestemt Randers FC, der er min plan.

Har du fået nogle spændende jobtilbud fra andre klubber?

– Ja, det har jeg da gennem tiden. Det er positivt, men det er også rart at kunne sige, at jeg er glad for at være, hvor jeg er.

Har du på noget tidspunkt været tæt på at forlade Randers FC?

– Nej, det har jeg ikke, slutter Søren Pedersen.

Nu fodbolddirektør i Randers FC.





Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC



Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’



Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd