Superligaen har netop præsenteret nyt kampprogram.
Kampene fra runde 12 til 18 er nu blevet fastlagt, og det har kastet en del reaktioner af sige.
Og gode er de ikke.
Rettighedshaverne Viaplay og TV 2 møder stor modstand fra nogle af de mest inkarnerede Brøndby-fans, Alpha.
I et Instagram-opslag langer fangruppen ud efter de to rettighedshavere og deres planlægning af kampprogrammet:
I den eksisterende sæson af Superligaen har Viaplay og TV2 desværre vist en stigende mangel på situationsfornemmelse og respekt for alle klubbernes fans gennem fortsat sene kamptidspunkter og mandagskampe. Senest eksemplificeret i søndags, hvor fans fra Herning måtte rejse på tværs af landet til kampen i Brøndby kl. 20.
– I dag er yderligere 7 kampes datoer og kamptidspunkter fastlagt af tv-stationerne. Med dem in mente betyder det helt konkret, at Brøndby har yderligere 3 mandagskampe samt 2 kampe søndag klokken 20.00. Det er under al kritik og på ingen måde gavnligt for en fankultur, som ellers er i rivende udvikling.
– Med kamptidspunkter som dette viser Viaplay og TV2 endnu engang en tydelig prioritering af seertal og reklameindtægter over dem der uge efter uge skaber stemningen på stadions landet over, og som derved giver deres produkt yderligere værdi.
-Når der vises så lav hensyntagen til fans, virker det til, at Viaplay og TV2 glemmer, hvor stor en værdi deres produkt i sidste ende opnår pga. fans, som uge efter uge skaber den atmosfære og intensitet, som er med til at danne fundamentet under dansk fodbold, skriver Alpha blandt andet.
Savner respekt
Alpha skriver yderligere, at man burde respektere fansene, og så sender de også et opråb til Superliga-klubbernes ledelse.
-Derfor sender vi et klart opråb til Viaplay og TV2; Respekter de fans, som er en så stor del af jeres produkt! Der er ingen tvivl om, at det vil være muligt at planlægge kampdatoer- og tidspunkter, som vil være mere fordelagtige for fans!
– Vi sender ligeledes et opråb til samtlige direktioner i Superligaklubberne, som selv udgør divisionsforeningen og dermed udbyder kampene til tv-stationerne. I bærer en kæmpe del af ansvaret for, at kamptidspunkterne på ingen måde tilgodeser fans på stadion. Vi kræver handling og ændring på det her, og vi kommer selv til at italesætte det over for Brøndby IF’s ledelse, afslutter Alpha.

Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Overraskende Jonas Wind-melding

Her er din startopstilling, Brian Riemer!

Tidligere Brøndby-flop frosset ud – på vej hertil

Gravesen revser Eriksen: ‘Det er SÅ useriøst’

Farzam fremhæver FCK-scoop: Det allerstørste!

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Sportsdirektør lukker døren for Eriksen

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

Ramt af frygtelig sygdom – nu der nyt om Isaksen

Eriksen træner med i denne klub

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Peter Møller vil skrive dansk fodboldhistorie

Raser over Bodø/Glimt-bud: Voldsomt arrogant!

‘Det er kæmpe stort – han er en verdensstjerne’

Flere penge efter dansk stjernes indtog

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

Eriksen stjæler overskrifter i hele Europa

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

LIVE: Danmark tager imod Skotland

Vidste intet om Brøndby: ‘Jeg skrev blindt under’

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

Var i fremskredne forhandlinger med OB og AGF

Philip Billing på tavlen for FC Midtjylland

Helt vildt – 750.000 kroner om dagen

Solbakkens krav: ‘Ja, jeg er seriøs!’

Stor tvivl om Dolberg: ‘Han spiser ham’

Jonas Vingegaard slået i kæmpe bjergslag

Brøndby og FCK i bowlen: Her er 3. runde i pokalen

Trist over transfer: ‘Jeg er meget ærgerlig’

Stjerneangriber forklarer FC Midtjylland-exit

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Radiotavshed – klar besked om Brøndby-storsalg

Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?

Ikke med på landsholdet – han kan vinde stor pris

Lionel Messi med chokmelding?

‘FC København har altid været min drømmeklub’

Kamil Grabara i kæmpe forsvar

Danske stortalenter skuffede fælt mod Norge

Efter kollaps: Kan købe dansk stjerne i januar

Superligaklubber får grønt lys

Glimrer ved sit fravær: Skal han sælges nu?

FC Midtjylland bekræfter stor historie

Officielt: Stortalent forlænger med Superliga-klub

Supercomputer: De vinder Super Bowl LX

Stjerne spytter på modstander i NFL-premiere

Færdig for i år

Tyskland får tæsk i pressen: Hvad skal vi til VM?

I chok efter kæmpe blamage

Disse tre lande er nu VM-klar

Har et ekstra øje på stjerne

Danmarks bedste angriber? ‘Godt at høre’

Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Prince

Skotland forventer larmende publikum i Parken