I 2022 var ikke kun et frustrerende for AaB som klub, men også for flere af klubbens spillere bød særligt efteråret på skuffelse. Anfører og offensivstjerne Lucas Andersen kæmpede i store dele af efteråret med at komme tilbage til sit topniveau efter en lang skadespause, og han sluttede efteråret med tre kampe som indskiftningsspiller. Men for Erik Hamrén er Lucas Andersen stadig en vigtig spiller for AaB.
”Han er meget vigtig for holdet. Han er anfører. Jeg tror meget på ham. Han havde et hårdt efterår, men jeg tror også, at man glemmer lidt, at det tager tid at komme tilbage fra en skade rent fysisk. Jeg tror, at vi kommer til at se en rigtig god Lucas i foråret. Der findes meget kvalitet der, så han betyder meget for os,” siger Erik Hamrén til Tipsbladet.
Individualisten er modnet
Det er nogle gange blevet diskuteret, om Lucas Andersen nærmest har været en hæmsko for AaB’s spil, fordi hans individuelle niveau har været så højt, at spillet er kommet til at kredse for meget om individualisten Lucas Andersen. Men her ser Erik Hamrén en udvikling hos den nordjyske profil.
”Han har forandret sig lidt på det punkt. Da jeg arbejdede med Zlatan på det svenske landshold, var han en meget stor individualist, men han forandrede sig også til at blive en stor leder for holdet og en, der spillede meget for holdet.”
”Sådan ser jeg også på Lucas, der har forandret sig fra at være en stor individualist som ung spiller, til at han i dag er modnet som menneske og spiller. Jeg ser ikke et problem med ham, for han har taget et stort ansvar for holdet – nogle gange har han måske taget lidt for stort ansvar ude på banen, fordi han har et meget stort AaB-hjerte. Han vil det så gerne,” siger Hamrén, der i øvrigt fastslår, at Andersen ikke er den eneste AaB’er, der har noget at revanchere i 2023.
”Der var mange spillere, der ikke kom op på det niveau, som vi ved, at de har. Det skal vi være bevidst om. Vi må forbedre os som hold, og derfor vil jeg ikke fremhæve nogen spillere frem for andre. Vil man blive bedre som hold, handler det om at blive bedre individuelt, for bliver man det, forstærker man også holdet.”
—
Køb Tipsbladet fredag og få hele historien om Erik Hamrens retur til Nordjylland. AaB-bossen fortæller blandt andet, at han drømmer om at blive i Aalborg i en længere periode, og så fortæller han også, hvordan han har taget fat i en gammel bekendt, der skal hjælpe klubben med mission overlevelse.
Tipsbladet giver dig også en stor historie om fodobldens klimaforkæmpere, norske Morten Thorsby og danske Sofie Junge Pedersen. Derudover har vi en større artikel om Liverpool.

EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED