Han er Superliga-topscorer og også vinder af Efterårets Profil i Superligaen, men dansk fodbold har set det sidste til Andreas Schjelderup for denne gang.
Nordmanden, 18 år, er tæt på at skifte fra FC Nordsjælland til Benfica, og dermed mister guldfavoritterne også en stor profil, mens man jagter det danske mesterskab.
Godt nok har FCN hentet Emiliano Marcondes ind som afløser på en lejeaftale, men den tidligere FCN- og FCM-spiller har ikke spillet meget de senere år, og da han for et par år siden var tilbage i dansk fodbold på en lejeaftale i FCM, var det heller ikke, fordi han brændte ligaen af. Så han skal måske bruge lidt tid på at vænne sig til ligaen og dansk fodbold igen.
Peter Sørensen, der er tidligere træner i blandt andet AGF og til dagligt kommenterer fodbold på Viaplay, mener, at FCN har svækket sig i en sådan grad, at man ikke længere er guldfavorit.
– Jeg tror, jeg sagde i efteråret, når vi havde set FCN spille noget af de bedste, de gjorde, at det var svært at se, de ikke var klare favoritter til at vinde guldet, fordi de sandsynligvis ville blive bedre og bedre.
– Hvis det var sådan, at de ikke skulle være det, sagde jeg det dengang, skulle det være, at de begyndte at spænde ben for sig selv og sætte en kæp i hjulet på sig selv, og det synes jeg, de gør her, siger Peter Sørensen blandt andet og forklarer lidt senere:
– Jeg siger ikke, det bliver FCK i stedet for FC Nordsjælland, men hvis FC Nordsjælland ikke skulle være klare guldfavoritter, når man gik ind i forårssæsonen, skulle det efter min mening være, fordi de svækker sig selv. Og det synes jeg, de gør.
Nu er der stadig masser af tid til at handle, hvis det er, hvad FCN ønsker, men
Klubben har også skiftet cheftræner og overladt det sidste ord til Johannes Hoff Thorup i stedet for Flemming Pedersen, der dog bliver omkring holdet på træningsbanen frem til sommer.
FCN har aktuelt tre point ned til Viborg FF på rækkens andenplads, og FCK er nummer tre – otte point efter.
Se vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT