RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Brøndby var tæt på at få en rigtig, rigtig skidt start på kampen mod FC Nordsjælland.
Sindre Walle Egeli var her, der og alle vegne i første halvleg af søndagens kamp, og han kunne meget vel have gået til pause med to mål på kontoen.
Men stolpen stod i vejen for den unge nordmand, der fangede Patrick Pentz helt ovre i den anden side af målet.
Og det var ikke helt tilfældigt, fortæller Sindre Walle Egeli efter kampen.
– Det er noget, vi har set på før kampen. Vi vidste, der kunne være en åbning ved nærmeste stolpe, og det var derfor, jeg skød, siger den 18-årige kantspiller og fortsætter:
– Vi havde set på video, at der kunne opstå muligheder ved nærmeste stolpe, for vi kigger altid inden kampen, hvad keeperen gør, og hvad det kan give af muligheder.
– Det er både mig selv og trænerne, der har set video på det, og så taler vi sammen om det. Det er ikke noget specielt, men vi taler da om det.
– Oftest er det sådan, at keeperen dækker den fjerneste stolpe, mens midtstopperen dækker den nærmeste stolpe. Jeg så, at der var en mulighed, og så skød jeg, siger Sinde Walle Egeli.
FC Nordsjælland-træner Jens Fønsskov Olsen fortalte efter kampen, at det er sådan nogle små ting, man nogle gange finder i forberedelsen til kampe.
– Vi forbereder os grundigt og kigger tilbage på de kampe, vi har haft mod Brøndby. Vi ser selvfølgelig også de kampe, Brøndby spiller, og så finder vi nogle af de små ting der.
– Sindre var ved at ramme den lige i røven i dag, for han overraskede Pentz, og det var rigtig godt udført af ham i momentet, og det var en af de rigtig stærke momenter, han havde i dag, og det viser, han er en hurtig opfatter, siger Jens Fønsskov Olsen.
Kampen mellem FC Nordsjælland og Brøndby endte 2-2. Læs flere reaktioner fra kampen her.
Hvem havde fortjent at vinde kampen?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT