AaB sikrede sig tre point med en sejr over OB onsdag aften, efter at nordjyderne havde spillet uafgjort i deres to seneste kampe, og det gjorde de endda foran deres egne fans på Aalborg Portland Park.
Fansene har nemlig endelig fået lov til at vende tilbage til de danske fodboldstadioner, og det glæder AaB’s anfører Lucas Andersen.
– Det siger sig selv. Det er fantastisk. Fed kamp at give fansene. Jeg synes ikke, at vi helt udnytter alle chancer, vi har, men igen… En 3-2-kamp med tilbagevendte fans, en dejlig forårsdag med solskin og en lidt nervepirrende slutning. Det er det, fodbold er, siger Lucas Andersen til TV3 Sport efter kampen.
Ovenpå en sæson, hvor AaB har skuffet og misset top seks, ville Aalborg-klubben også gerne give fansene noget at glæde sig over.
– Ja, selvfølgelig. Det ærgrer også os selv, fordi vi har ambitioner på egne vegne, men også på klubbens og alle de her mennesker, som det betyder meget for. Det siger sig selv, at vi gerne vil være med i toppen. Nu har vi den her syvendeplads, vi går efter, og det var et vigtigt skridt, vi tog i dag, siger anføreren, som også var tilfreds med sin egen præstation:
– Jeg synes, den var god. Jeg vil gerne være en chancekreerende spiller og en kampafgørende spiller, og det synes jeg, at jeg var i dag. Jeg lagde op til flere gode muligheder, satte noget godt spil og bidrog til en fantastisk indsats af gutterne.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED
