– Den ene dag kan jeg være verdens bedste, men…

Fredag kom Rezan Corlu for første gang i to år på tavlen, og det var en stor forløsning for Lyngby-spilleren.



For første gang siden 13. juli 2020 kunne Rezan Corlu endelig glæde sig over en scoring, da han fredag aften udlignede til 1-1 for Lyngby mod Viborg i Superligaen.

Han havde i to år ikke scoret i en betydningsfuld kamp, hvor han har været på kontrakt hos både Brøndby og Lyngby.

Det var derfor en stor forløsning, da han kunne se sit skud flyve ind i netmaskerne bag Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen.

– Jeg var fucking glad, da bolden fløj i mål. Der har været meget snak om, at jeg ikke havde scoret i lang tid, så jeg var bare glad for, at jeg endelig fik scoret. Så det vil jeg gerne bygge videre på.

– Den ene dag kan jeg spille godt og være verdens bedste, hvor jeg kan spille mindre godt i den næste og være verdens dårligste. Sådan er fodbold, så jeg skal bare nyde det nu.

Det har dog været en lang kamp for Lyngbys offensive es, men den seneste tids form lover godt for fremtiden.

– Jeg har det rigtig godt. Jeg har ventet på min chance, som jeg nu har taget efter to gode kampe. Så jeg er selvfølgelig glad for, at jeg kunne hjælpe holdet igen. Nu skal jeg til at bygge noget stabilitet på, siger Corlu.

Lyngby kæmper for livet i Superligaen, hvor cheftræner Freyr Alexanderssons mandskab kun har fem point efter 12 kampe.

En Corlu i topform vil dog være en stor hjælp.

– Jeg vil ikke lægge pres på ham, fordi han skal ikke bære holdet, men når man ser på en spiller som Rezan, som har kvalitet og X-factor, så kan det hjælpe meget.

– Han spillede en fremragende kamp. Hans seneste to præstationer har været første klasse. Det handler om at finde det rigtige moment, og det har han arbejdet stenhårdt for at finde nu, siger Freyr Alexandersson.

I denne sæson står 25-årige Rezan Corlu nu noteret for et enkelt mål i ti superligakampe for Lyngby.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

LIVE: FC København – FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF