Dramatisk målfest i 1. division

Lyngby vendte 1-2 til 3-2 i det sidste kvarter, men måtte alligevel se HB Køge udligne i tillægstiden.



Lyngby havde chancen for at overvintre på en oprykningsplads til Superligaen, men de kongeblå må nøjes med at ligge nummer tre efter den første halvsæson i 1. division.

Lyngby førte ellers udekampen mod HB Køge med 3-2 indtil dybt inde i tillægstiden, men Køge udlignede og fik 3-3. Da var Lyngby ellers på vej mod et stort comeback, da holdet havde vekslet 1-2 til 3-2 i det sidste kvarter.

Dermed har Lyngby 36 point for 18 kampe, bag FC Helsingør og Hvidovre IF, der fører an med henholdsvis 39 og 37 point. De to bedste rykker op i Superligaen.

Lyngby fik den bedste start på kampen og kom foran efter knap en halv time. Frederik Gytkjær serverede en friløber for den færøske angriber Petur Knudsen, der sparkede bolden under målmand Oskar Olsen til 1-0.

HB Køge nåede dog at svare tilbage inden pausen. Mike Jensen satte et angreb op, og Oscar Buch udlignede fra klos hold fem minutter før pausen.

Lyngbys snorkboblede i starten af anden halvleg, og det skulle snart give hjemmeholdet føringen.

Først fik HB Køge straffespark efter et minut, som Frederik Ibsen reddede på mesterlig vis trods Pierre Larsens knaldhårde spark.

Men allerede minuttet efter – i det 48. – blev Joachim Rothmann spillet fri bag om Lyngby-forsvaret, og fra en lidt svær vinkel overlistede han Ibsen, der skældte ud på sit forsvar.

Som halvlegen skred frem, intensiverede Lyngby presset, og det endte med at give bonus.

I det 78. minut endte bolden i den bageste del af feltet efter et hjørnespark, og forsvarsspilleren Kristian Riis sendte udligningen fladt i mål.

Fire minutter senere kom føringsmålet også. Efter et langt angreb havnede bolden hos den indskiftede islænding Sævar Magnússon, der scorede til 3-2.

Det lignede en Lyngby-sejr, men fem minutter inde i tillægstiden udlignede Eddi Gomes blandt venner og fjender efter et hjørnespark.

Jammerbugt FC og Fremad Amager skulle også have spillet lørdag eftermiddag, men opgøret blev lørdag udsat til næste år på grund af sne.

Den sidste kamp lørdag mellem Nykøbing FC og Vendsyssel FF endte også uden en vinder. Opgøret sluttede 1-1.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe