Dramatisk målfest i 1. division

Lyngby vendte 1-2 til 3-2 i det sidste kvarter, men måtte alligevel se HB Køge udligne i tillægstiden.



Lyngby havde chancen for at overvintre på en oprykningsplads til Superligaen, men de kongeblå må nøjes med at ligge nummer tre efter den første halvsæson i 1. division.

Lyngby førte ellers udekampen mod HB Køge med 3-2 indtil dybt inde i tillægstiden, men Køge udlignede og fik 3-3. Da var Lyngby ellers på vej mod et stort comeback, da holdet havde vekslet 1-2 til 3-2 i det sidste kvarter.

Dermed har Lyngby 36 point for 18 kampe, bag FC Helsingør og Hvidovre IF, der fører an med henholdsvis 39 og 37 point. De to bedste rykker op i Superligaen.

Lyngby fik den bedste start på kampen og kom foran efter knap en halv time. Frederik Gytkjær serverede en friløber for den færøske angriber Petur Knudsen, der sparkede bolden under målmand Oskar Olsen til 1-0.

HB Køge nåede dog at svare tilbage inden pausen. Mike Jensen satte et angreb op, og Oscar Buch udlignede fra klos hold fem minutter før pausen.

Lyngbys snorkboblede i starten af anden halvleg, og det skulle snart give hjemmeholdet føringen.

Først fik HB Køge straffespark efter et minut, som Frederik Ibsen reddede på mesterlig vis trods Pierre Larsens knaldhårde spark.

Men allerede minuttet efter – i det 48. – blev Joachim Rothmann spillet fri bag om Lyngby-forsvaret, og fra en lidt svær vinkel overlistede han Ibsen, der skældte ud på sit forsvar.

Som halvlegen skred frem, intensiverede Lyngby presset, og det endte med at give bonus.

I det 78. minut endte bolden i den bageste del af feltet efter et hjørnespark, og forsvarsspilleren Kristian Riis sendte udligningen fladt i mål.

Fire minutter senere kom føringsmålet også. Efter et langt angreb havnede bolden hos den indskiftede islænding Sævar Magnússon, der scorede til 3-2.

Det lignede en Lyngby-sejr, men fem minutter inde i tillægstiden udlignede Eddi Gomes blandt venner og fjender efter et hjørnespark.

Jammerbugt FC og Fremad Amager skulle også have spillet lørdag eftermiddag, men opgøret blev lørdag udsat til næste år på grund af sne.

Den sidste kamp lørdag mellem Nykøbing FC og Vendsyssel FF endte også uden en vinder. Opgøret sluttede 1-1.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub