Alle klubber kan tabe en fodboldkamp, men når man bliver kørt over i Europa, taber 0-5 og kan tabe meget større, er det noget, der gør ondt. Både i klub og blandt fansene.
I torsdags ikke bare tabte rumænske FCSB – klubben blev kørt ud på kunstgræsset i Silkeborg.
Der var godt nok flere af den rumænske klubs profiler, der ikke var med i kampen, men det ændrer ikke på, at nederlaget var en lussing til klubben, der har en vanvittig ejer i George Becali.
Sportsdirektør Mihai Stoica kalder nærmest også kampen og Silkeborgs præstation for en magtdemonstration.
– Det er svært at retfærdiggøre sådan en præstation. Det, der er vigtigt at sige, er, at kampen blev spillet på sådan et underlag (kunstgræs). Fodbolden er anderledes på det. Skudforholdet sagde 16-7, og 5-0 inden for rammen.
– Men jeg må også sige, at jeg aldrig har set et hold på det her niveau, der har næsten 1.000 afleveringer, siger Mihai Stoica ifølge Orange Sport om Silkeborg IF og forklarer:
– De mennesker ved virkelig, hvordan man spiller på sådan et underlag. Det er anderledes med kunstgræs. Ingen undskyldninger, men det er lidt en anden sport. Jeg tror ikke, at jeg giver noget tip til bookmakerne, men jeg tror, Silkeborg slår Anderlecht.
– Vi slap billigt med 0-5. De gav et indtryk af, at hvis de trykkede lidt på speederen, kunne de score, når de ville.
FCSB får muligheden for a tfå revanche, når klubberne på torsdag i Rumænien. Her er det ventet, at klubben kommer med de bedste spillere og ikke sparer nogen, men efter det sløje resultat i Silkeborg har klubben ifølge sportsdirektøren svært ved at sælge billetter til kampen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
