Måber over Superliga-transfer: Det er helt uhørt!

Viaplays fodboldekspert Allan Kuhn er vildt begejstret over, at FC Nordsjælland har hentet Marcus Ingvartsen hjem til Superligaen.



Sent torsdag landede en sand Superliga-bombe, da Tipsbladet og flere andre medier kunne fortælle, at Marcus Invartsen skifter hjem til FC Nordsjælland.

Farum-klubben offentliggjorde selv nyheden fredag morgen, og dermed vender Marcus Ingvartsen hjem til hjerteklubben efter seks år i udlandet, som bød på ophold i KRC Genk, Union Berlin og Mainz 05.

Den seneste sæson i Mainz 05 var sågar hans bedste, målt på scoringer, da han leverede 12 af slagsen, og med en alder på 27 år, er det lidt af et scoop af FC Nordsjælland at kunne hente ham retur allerede nu, hvor han er på vej ind i sin bedste fodboldalder.

Da Tipsbladet på SMS spurgte om en reaktion på transferen fra Viaplays fodboldekspert Allan Kuhn, troede han, at "N'et" i FCN skulle have været et "M" – altså i FCM, som også var ude efter angriberen.

Fodboldeksperten blev så at sige taget med bukserne nede.

– For mig er det helt uhørt. Der må være nogle andre grunde, der ligger under beslutningen, som handler om, at han gerne vil hjem. Ellers vælger man ikke at tage hjem i den alder, men det kan man kun gisne om, siger Allan Kuhn til Tipsbladet og fortsætter:

– Han har sikkert tænkt, at han gerne vil hjem og være billedet på FC Nordsjælland fremadrettet. Det er et enormt scoop af FC Nordsjælland, og jeg var meget overrasket, da jeg læste det.

– Han vælger selvfølgelig FC Nordsjælland, som han kender og føler sig tryg ved. Han har været topscorer i klubben før, så det ligger lige til højrebenet, men jeg havde nok forventet, at det ville ske tre-fire år senere.

Marcus_Ingvartsen
Marcus Ingvartsen startede i FC Nordsjælland som femårig, og har siden lavet 30 Superliga-mål i 74 kampe (Foto: FC Nordsjælland).

FC Nordsjælland sluttede som bekendt med sølvmedaljer i sidste sæson, selvom man længe lå som favorit til at tage guldet. Allan Kuhn mener dog, at sidste sæsons bedrifter har givet blod på tanden, og det viser tilgangen af Marcus Ingvartsen også.

– Nu viser man virkelig, at man sportsligt også kan købe spillere ind, som man ved vil præstere i Superligaen. Det synes jeg er et statement fra dem som klub om, at nu vil de fastholde deres position i dansk fodbold, siger Viaplays fodboldekspert og fortsætter:

– De havde en god sæson sidste år, og den succes vil de selvfølgelig gerne ride videre på. Og de ved selvfølgelig også godt, at når man er en del af toppen, så bliver spillerne mere værd, hvilket også er en del af deres forretning.

FC Nordsjælland og Marcus Ingvartsen indleder Superligaen med et opgør den 24. juli hjemme mod Viborg FF. Mandagskampen vises på TV3 Sport og Viaplay,





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

England – Ghana

Schweiz – Canada

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Portugal – Usbekistan

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Panama – Kroatien