Sent torsdag landede en sand Superliga-bombe, da Tipsbladet og flere andre medier kunne fortælle, at Marcus Invartsen skifter hjem til FC Nordsjælland.
Farum-klubben offentliggjorde selv nyheden fredag morgen, og dermed vender Marcus Ingvartsen hjem til hjerteklubben efter seks år i udlandet, som bød på ophold i KRC Genk, Union Berlin og Mainz 05.
Den seneste sæson i Mainz 05 var sågar hans bedste, målt på scoringer, da han leverede 12 af slagsen, og med en alder på 27 år, er det lidt af et scoop af FC Nordsjælland at kunne hente ham retur allerede nu, hvor han er på vej ind i sin bedste fodboldalder.
Da Tipsbladet på SMS spurgte om en reaktion på transferen fra Viaplays fodboldekspert Allan Kuhn, troede han, at "N'et" i FCN skulle have været et "M" – altså i FCM, som også var ude efter angriberen.
Fodboldeksperten blev så at sige taget med bukserne nede.
– For mig er det helt uhørt. Der må være nogle andre grunde, der ligger under beslutningen, som handler om, at han gerne vil hjem. Ellers vælger man ikke at tage hjem i den alder, men det kan man kun gisne om, siger Allan Kuhn til Tipsbladet og fortsætter:
– Han har sikkert tænkt, at han gerne vil hjem og være billedet på FC Nordsjælland fremadrettet. Det er et enormt scoop af FC Nordsjælland, og jeg var meget overrasket, da jeg læste det.
– Han vælger selvfølgelig FC Nordsjælland, som han kender og føler sig tryg ved. Han har været topscorer i klubben før, så det ligger lige til højrebenet, men jeg havde nok forventet, at det ville ske tre-fire år senere.

Marcus Ingvartsen startede i FC Nordsjælland som femårig, og har siden lavet 30 Superliga-mål i 74 kampe (Foto: FC Nordsjælland).
FC Nordsjælland sluttede som bekendt med sølvmedaljer i sidste sæson, selvom man længe lå som favorit til at tage guldet. Allan Kuhn mener dog, at sidste sæsons bedrifter har givet blod på tanden, og det viser tilgangen af Marcus Ingvartsen også.
– Nu viser man virkelig, at man sportsligt også kan købe spillere ind, som man ved vil præstere i Superligaen. Det synes jeg er et statement fra dem som klub om, at nu vil de fastholde deres position i dansk fodbold, siger Viaplays fodboldekspert og fortsætter:
– De havde en god sæson sidste år, og den succes vil de selvfølgelig gerne ride videre på. Og de ved selvfølgelig også godt, at når man er en del af toppen, så bliver spillerne mere værd, hvilket også er en del af deres forretning.
FC Nordsjælland og Marcus Ingvartsen indleder Superligaen med et opgør den 24. juli hjemme mod Viborg FF. Mandagskampen vises på TV3 Sport og Viaplay,
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER