Mads Enggård kan næsten ikke forstå det!

Mads Enggård kan næsten ikke få armene ned over skiftet til Molde. Det har nemlig været en hård rejse for Superliga-profilen at nå dertil.



– Det er svært at sætte ord på.

Stemmen knækker en smule hos Mads Enggård.

Randers-profilen kan næsten ikke forstå, at han er blevet solgt for et stort millionbeløb fra Randers FC til Molde.

Det stod nemlig ikke i stjernerne, at midtbanespilleren skulle ende med at prøve talentet af i udlandet.

– Det var faktisk ikke noget, som jeg turde drømme om for bare nogle år siden. Der drømte jeg bare om at få debut for Randers. At komme der, hvor jeg er nu, er jeg ‘over the moon excited’ over, siger Mads Enggård til Tipsbladet.

Et stort nederlag i ungdomsårene gjorde Enggård stærkere.

– Det har været virkelig hårdt også i forhold til de til- og fravalg, som man laver. Man skal være klar over det i en tidlig alder.

– Jeg blev valgt fra i FC Midtjylland, men jeg fandt ud af, at der var andre muligheder. Det har været en hård, men den fedeste rejse nogensinde.

Vemodigt
Enggård glæder sig til at blive en del af Molde, og det har betydet meget for ham, at det er en familieklub.

Det gav dog en klump i halsen, da skiftet nærmest var en realitet. Enggård skulle nemlig vinke farvel til hjerteklubben Randers FC.

– Det var sindssygt vemodigt. Jeg blev også rørt, da jeg var til samtale med Bertelsen (Rasmus Bertelsen, red.) dagen før, hvor vi skulle snakke om, jeg skulle spille kampen eller ej.

– Han sagde, at det syntes han ikke, at jeg skulle, da jeg bare manglede lægetjekket og skrive under. Det var svært ikke at sige ordentlig farvel eller på gensyn til alle, afslutter Mads Enggård til Tipsbladet.

Det blev til 66 kampe for Randers FC’s førstehold, og nu skal midtbanespilleren forsøge at brage igennem i Norge.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Skifter til Rangers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afslører vilde kontraktdetaljer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej