Medie: FC København lurer på græsk keeper

Endnu et navn kan tilføjes listen af emner, som FC København kigger på til målmandsposten.



Tidligst til januar og senest til sommer siger FC København farvel til målmand Kamil Grabara, der skifter til Wolfsburg.

Polakken har siden sin transfer til FC København i sommeren 2021 været en force, og derfor efterlader han naturligt et stort hul mellem stængerne. Indtil videre har man hentet Theo Sander i AaB, men det er formentlig en postgang for tidligt at vælge ham som førstemålmand efter Kamil Grabara.

Derfor rygtes der jævnligt målmand til FC København, og nu kan endnu et navn tilføjes listen. Det græske medie Sport24 skriver, at de danske mestre har kigget nærmere på reservekeeper i Olympiakos Konstantinos Tzolakis.

Det gjorde de ifølge Sport24 i denne uge, hvor det græske U21-landshold med Konstantinos Tzolakis på mål og med anførerbindet omkring armen, sejrede med 2-1 over Portugal.

Landskampen er en af meget få muligheder FC København har haft for at se nærmere på den 21-årige kepper, da han ikke har noteret sig for en førsteholdskamp i Olympiakos i denne sæson.

På nuværende tidspunkt er der ifølge Sport24 ikke mere i interessen, end at man i FC København kender til ham og har set ham an. Og sådan er situationen med flere af klubbens emner.

Svenske Noel Törnqvist er et andet emne, som FC København også har besigtigtet. Mjällby AIF har dog ikke modtaget en henvendelse fra FCK på målvogteren, som de ifølge Tipsbladets oplysninger forlanger omkring 15 millioner kroner for.

Prisen på Konstantinos Tzolakis, skulle FC København vælge at gøre alvor af interessen, kan formentlig forhandles noget lavere, da han står med en udløbende kontrakt i sommeren 2024.

Derfor kan FC København efter årsskiftet forhandle med målmanden om et gratis skifte til sommer. Konstantinos Tzolakis er desuden ikke den første græske målmand, som de danske mestre har luret på

I sommer blev de også kædet sammen med OFI Kretas målvogter Christos Mandas, som de angiveligt bød 7,5 millioner kroner på. Han valgte dog at skifte til Lazio i Serie A.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet