Lars Friis skal ikke stå for træningen i Viborg FF

Viborg FF er på udkig efter en ny cheftræner, og selv om Lars Friis er i klubben frem til 1. august, kommer han onsdag ikke til at lede træningen.



Superliga-klubben Viborg FF er på udkig efter en ny cheftræner.

Sportschef Jesper Fredberg er sendt på arbejde, da Lars Friis er blevet præsenteret som ny træner for AaB, hvor han i udgangspunktet starter 1. august, hvis parterne ikke kan finde en løsning inden.

Og det skal man næsten håbe for Friis, at parterne kan, for Campo.dk skriver, at Lars Friis onsdag ikke skal være i spidsen for Superliga-træningen i klubben.

Jesper Fredberg bekræfter i en SMS til Tipsbladet, at Lars Friis ikke er med til træningen.

Campo skriver, at Lars Friis er røget på bænken, og dermed er det en anden, der skal lede træningen for holdet onsdag. Det vides ikke, om Friis fremadrettet vender tilbage for at stå for træningen.

Viborg FF er gået i gang med at lede efter en afløser for Lars Friis, og med Friis på sidelinjen er spillet om penge og Friis’ fremtid på den korte bane i gang.

Viborg FF forsøger naturligvis at få nogle penge ud af AaB, der også ønsker at få Friis til med det samme. Og nu har Viborg FF altså spillet sit kort ved at sætte Lars Friis på bænken, og så handler det for AaB og Viborg nu om at finde en løsning, der tilgodeser alle parter, så man kan komme videre. 

Til Tipsbladet sagde sportschef Jesper Fredberg tirsdag:

– Der er ingen tvivl om, at da vi indgik samarbejdet med Lars, havde vi en tro og et ønske om, at det skulle være et langvarigt samarbejde. Vi valgte Lars frem for andre kandidater i den tro, at det var det rigtige. Sådan noget her kommer sjældent belejligt, og jeg synes ikke, timingen er god.

Tipsbladet forsøgte tirsdag at få en kommentar fra Lars Friis, men han oplyste, at han ikke ønsker at kommentere sagen, og at han i stedet holder fokus på det næste halve år i Viborg FF.






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Panama – England

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

De er enige med Mathias Jensen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

DR Congo – Uzbekistan