Medier: Riza Durmisi kan være på vej til Brøndby

Flere italienske medier hævder, at Riza Durmisi er på vej hjem til Brøndby.



Mange Brøndby-øjne har denne sommer været rettet mod Daniel Wass. Nu kan en helt anden tidligere Brøndby-darling være på vej hjem til Vestegnen.

Ifølge de italienske medier Radiosei og Corriere dello Sport kan Riza Durmisi være på vej til Brøndby IF – seks år efter, at han forlod klubben. Den 28-årige venstre back har et år tilbage af sin kontrakt med Lazio, men den italienske hovedstadsklub ser ingen fremtid for Durmisi, hvad mængden af spilletid også længe har båret præg af.

Senest, Riza Durmisi var i aktion for Lazio i en betydende kamp, var i maj 2019.

I mellemtiden har venstrebacken været udlejet til Nice, Salernitana og Sparta Rotterdam, og hans seneste ophold i Holland kastede pænt med spilletid af sig. Riza Durmisi må dog alligevel have en del rust, der skal bankes af. 

Det får han måske i barndomsklubben Brøndby IF, men det vil kræve, at han og Carsten V. Jensen har fået klinket skårene fra sensommeren 2020, hvor Durmisi troede, at han var på vej hjem til Danmark, men kunne konstatere, at de blå-gule i stedet hentede Blas Riveros.

Dengang rettede Riza Durmisi en skarp kritik af Brøndby-ledelsen.

– Jeg har så stort et Brøndby-hjerte og er fan af klubben. De kunne godt bare have meddelt mig det direkte, så jeg ikke stod og ventede. Det er det, der gør mig irriteret. Og det er derfor, jeg postede min story på Instagram. Loyalitet skal gå begge veje. Jeg ville vise, hvad loyalitet er, når Kamil Wilczek skifter til FCK, så ville jeg komme tilbage og kæmpe for klubben. Skal en Brøndby-dreng som mig virkelig finde ud af, at de har signet med en anden, på nettet? Hvor pinligt er det lige?, sagde Durmisi i oktober 2020 til BT. 

Han fastslog ved samme lejlighed, at det ikke er aktuelt for ham at skifte til Brøndby, så længe “en specifik” person er i klubben.

Riza Durmisi satte aldrig navn på denne person, men det er svært at tro andet end, at der er tale om Carsten V. Jensen. Brøndby-bossen forklarede dengang fravalget af Durmisi med, at der var for mange ting, der ikke passede sammen.

– Jeg kan måske godt forstå det (at Durmisi er skuffet, red.). Han bød sig til, og vi har sagt, at vi gerne ser tidligere Brøndby-spillere tilbage. Det, der samlet set er i det, er, at det sportsligt, økonomisk og timingmæssigt skal passe, og der er ikke nogle af de tre, man kan sætte et flueben ved. Det er derfor. Så stopper det der.

– Riza har ikke spillet mange minutters fodbold det seneste år, så det ville tage et stykke tid. Der var ikke udsigt til en aftale, der rakte ud over ni måneder, og så er der en økonomi, som er astronomisk at løse. Så ingen af boksene kunne hakkes af, sagde “CV” til podcasten Brøndby Lyd.

Det er nu to år siden – spørgsmålet er, om tavlen er blevet visket ren, og at Riza Durmisi endelig er på vej hjem til Brøndby. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.




LIVE

TransferLIVE: Her er Christian Cappis’ nye klub


I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

FC København vinder Superliga-åbner i stort drama

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

– Jeg har hørt historierne om Grabara

Eriksen-transfer er logisk

Monsterhandel på plads – så meget betaler United


TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De brager op i Superligaen!


‘Er glad for jeg ikke er der mere’

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

Nu skyder faren med skarpt mod FC København

Sådan vandt FCK over Viborg



TOPNYHED

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen


Her er Nicolai Boilesens nye job

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg

Afsløring: Brøndby sælger Adam Claridge Jensen 

Napoli vrager Jesper Lindstrøm

Afsløring: Mjällby køber Jeppe Kjær 


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Brøndby forfremmer stortalent

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Utilfreds i FC København? Flere scenarier i spil

Mesterklub frygter FC København

Knokler hvert minut for kæmpehandel



Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

FCK snydt? Viborg foran på straffescoring

Hård kritik af Jon Dahl

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Kylian Mbappé efterforskes


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Utilfreds med Brøndby-tid

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Vil gerne have Viborg-jobbet

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Pelle Mattsson har tysk bejler



Tysk træner til Brøndby IF

Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Newcastle er rasende på Liverpool

Afslører danskers rekordtransfer

Bekymret for Superliga-klub: En uheldig situation

FCK-profil er klar – nye navne starter

Røven i klaskehøjde: Han bliver topscorer

Superligadommere jubler

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Sådan går det FC København i Superligaen



Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Betaler formue for norsk stortalent

Lyngby henter Superliga-kending