Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Randers FC har købt en ny angriber, og nu er det også kommet frem, hvad de betaler for ham.



Randers FC har netop præsenteret deres nye angriber.

Han hedder Warren Caddy, er 28 år og kommer fra klubben FC Stade Lausanne Ouchy fra den næstbedste række i Schweiz – klubben har også haft Elies Mahmoud og kronjydernes tidligere angriber Florian Danho på kontrakter.

Nu prøver Randers FC så lykken igen med Warren Caddy, der har tilsluttet sig sit nye hold i Portugal og havde første træning denne lørdag.

– Jeg er utrolig glad for mit skifte til Randers. Det betyder meget for mig at have skrevet under, og jeg håber på at kunne opnå store ting her.

– Mit mål er at hjælpe klubben og være med til at indfri de ambitioner, vi har sammen. Jeg er stadig ny, observerer og tager det hele ind, men jeg glæder mig virkelig til det, fremtiden bringer, udtaler Warren Caddy i pressemeddelelsen.

Angriberen med de madagaskiske rødder havde et halvt år til udløb i sin schweiziske klub, hvorfor Randers FC har skullet have penge op af lommen.

28-årige Warren Caddy er blevet præsenteret som ny angriber i Randers FC lørdag aften. Foto: Randers FC.

Betaler millionbeløb

Ifølge Foot Mercato skal kronjyderne således hoste op med 400.000 euro – lige omkring tre millioner kroner – for Warren Caddy, der får trøje nummer 10 og bliver udstyret med en kontrakt til sommeren 2029.

– Warren er den type spiller, vi har søgt for at tilføre noget andet til holdet. En spiller, der arbejder hårdt, er vant til at score mål og være i boksen, og som kan hjælpe os ved at være besværlig for vores modstandere, fortæller Søren Pedersen og tilføjer:

– Det er en spiller, der skal ind og kæmpe om pladserne med de andre. Han kommer med stor selvtillid, fordi han har fået mange kampminutter og scoret mål i den schweiziske liga.

– Det er dejligt at få aftalen på plads, så vi får den konkurrence i truppen, som er nødvendig, og samtidig har mulighed for at spille ham ind, inden turneringen starter, afslutter fodbolddirektøren. 

Randers FC var tidligere i vinduet langt i forhandlingerne med en skandinavisk angriber, men nu er valget altså faldet på Warren Caddy, der er født i Frankrig, men spiller landsholdsfodbold for Madagaskar.

I 12 landskampe er han noteret for to scoringer – på klubplan har han vist sig særdelels målfarlig og lavede i efteråret 12 fuldtræffere i 19 kampe.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Tyskland – Paraguay

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej