Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

Tipsbladet har slået sig sammen med Youssef Outaleb fra siden Moroccan Foot Talents. Han giver her en detaljeret beskrivelse af FC Københavns kommende talenter fra Marokko.



FC København har vist sig at have et blødt punkt for den marrokanske talentmasse.

I sidste måned præsenterede de danske mestre både forsvarsspilleren Driss Ait Cheikh og den kreative midtbanespiller Ahmed Mouhoub.

Førstnævnte ankommer til FC København i sommeren 2026, når han fylder 18, mens Ahmed Mouhoub tilslutter sig i januar, hvor han bliver myndig.

Tipsbladet har derfor allieret sig med Youssef Outaleb, der står bag siden Moroccan Foot Talents, for at blive klogere på, hvem Driss Ait Cheikh og Ahmed Mouhoub er.

– Driss er en venstrebenet stopper, som Marokko regner med i fremtiden. Han er høj, fysisk stærk, teknisk og taktisk klog.

Driss Ait Cheikh gjorde sig for alvor bemærket, da han spillede en nøglerolle i Marokkos U17-triumf ved de afrikanske mesterskaber.

– Det, der skiller ham ud, er hans forudseenhed, ro og vision. Han vinder næsten alle sine dueller både på jorden og i luften. Han er rigtig god i det opbyggende spil særligt omkring sine lange afleveringer. Han er også meget moden af sin alder.

Driss Ait Cheikh kommer fra et mindre landdistrikt ved navn Boufakrane og blev ved et tilfælde spottet af en scout fra Chippo Akademiet, etableret af den tidligere marrokanske landsholdsspiller Youssef Chippo, under en venskabskamp for sin lokale klub.

Driss Ait Cheikh hyldes i Boufakrane efter sejren ved de afrikanske U17-mesterskaber.

Nu har hans talent ført ham til en aftale med FC København.

– Jeg har en tro på, at han med sin arbejdsmoral og tilpasningsevne kan integrere sig i FC København og nå førsteholdet i fremtiden. Staben på landsholdet følger ham i hvert fald nøje, da Marokko virkelig mangler centrale forsvarsspillere, siger Youssef Outaleb.

Driss Ait Cheikh tiltræder i FC København i sommeren 2026, når han fylder 18 år. Foto: FC København.

Mouhoub betyder talentfuld

Ahmed Mouhoub har en mere lige vej til topfodbold og har altid spillet på Marokkos store talenter Centre Fédéral Saïdia og senest FUS Rabat.

Hans efternavn Mouhoub betyder talentfuld på arabisk, forklarer Youssef Outaleb, der har store forvetninger til den alsidige midtbanespiller.

– Han har et godt blik for spillet, gode afleveringsfærdigheder, og så kan han spille boks-til-boks, som playmaker eller i en rolle som hængende angriber. Han arbejder stenhårdt, og hjælper også holdet defensivt, hvilket gør ham til en meget komplet fodboldspiller.

Derudover gemmer Ahmed Mouhoub på en inspirerende historie.

– Han er søn af Youness Mouhoub, tidligere marrokansk U23-landsholdsspiller, som tragisk mistede sit ene ben i en ulykke efter at have modtaget sin første landsholdsudtagelse. Ahmed jagter nu i FCK fodbolddrømmen, som hans far ikke kunne fuldføre. Det gør hans rejse endnu mere interessant at følge her i Marokko.

Både Ahmed Mouhoub og Driss Ait Cheikh er fast inventar på Marokkos U17-landshold, hvor de er store profiler, fortæller Youssef Outaleb.

Ahmed Mouhoub tilslutter sig FC København i januar. Foto: FC København.

To af vores største håb

Og skulle man være i tvivl om talentets størrelse hos Driss Ait Cheikh og Ahmed Mouhoub, så vil Youssef Outaleb gerne blåstemple det.

– De er to af Marokkos største håb, og deres skifte til FC København har skabt en masse begejstring, siger han og tilføjer:

– FC København er kendt for at udvikle og sælge unge talenter, og jeg tror på, at Driss og Ahmed kan gøre det samme med succes. Og så må vi se, om de overbeviser klubbens ledelse om at kigge i retning af Marokko efter flere talenter. Der er mange talenter i Marokko, så disse to bliver næppe de sidste i FC København.

FC København er i seneste transfervindue lykkedes med at sælge egenudviklede Victor Froholdt videre for et kæmpe beløb.

Nu må tiden vise, om Driss Ait Cheikh og Ahmed Mouhoub får samme succes.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Randers FC – OB

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil