Konkurrenterne omringer Silkeborg IF fra alle sider. Mod vest indkapsles Søhøjlandets fodboldhold af FC Midtjylland, mod øst er det 1. divisions tophold AGF, Randers FC tårner sig op mod nordøst, AC Horsens trænger sig på fra sydøst, og endelig hører Viborg til 40 kilometer mod nord. Silkeborg befinder sig dermed, alt efter hvordan man ser på det, i enten et sort hul eller et smørhul.
Klubben fra søernes bredder er i et sort hul, hvis man ser på tilskuer- og sponsoropbakning. De ovennævnte klubber slås således om flere af de samme sponsorer – og ikke mindst de samme tilskuere. Til gengæld er det et smørhul, hvis man overvejer en fusion. Og skal man tro den administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, er det præcis hvad den økonomisk trængte klub i øjeblikket gør.
Men hvem skal Silkeborg IF fusionere med, hvis det kommer så langt? Det logiske svar er Viborg FF, hvis bestyrelsesformand, Steen Petersen, i dag har fortalt tipsbladet.dk, at klubben er åben for en fusion med den sydlige nabo.
Læs også: Viborg FF åbner for SIF-fusion
Viborg ligner imidlertid også det eneste svar. For Silkeborgs øvrige nabo lukker kategorisk ned for en fusion med de rød-og hvid-klædte.
– En fusion med Silkeborg er ikke et scenarie, vi overvejer eller har haft oppe at vende i bestyrelsen. Vores strategi er, at vi som udgangspunkt kan og vil stå alene. Når det så er sagt, har vi også økonomiske udfordringer, men der er et uudnyttet potential i vores egen by, siger AC Horsens-direktør Henrik Ravn til tipsbladet.dk.
Hans ord gentages på det nærmeste af en af Silkeborgs nærmeste naboer. Heller ikke AGF, der i næste sæson formentlig igen befinder sig i Superligaen, hælder således til en fusion.
– En fusion med Silkeborg er ikke noget, vi har brugt tid på at overveje. Silkeborgs udmelding er lige kommet, og vi har ikke haft lejlighed til at diskutere det internt, eller med vores bestyrelse. Jeg mener fortsat, at der er et stort potentiale i AGF, som vi mangler at få forløst. Derfor skal vi kortsigtet fokusere på vores egen forretning, og så må vi se på mulighederne hen af vejen. Vi har rigeligt at gøre med vor nuværende udfordring. For at opsummere vil jeg sige, at for det første har vi ikke diskuteret det, for det andet ønsker vi at fokusere på vores egen forretning, og for det tredje skal man aldrig udelukke noget i fodboldens verden, siger Jan Christensen, der er adm. direktør for “de hvide” fra Aarhus.
Heller ikke “fusionsklubberne” vil fusionere
I FC Midtjylland, der hører hjemme i Herning 40 kilometer fra Silkeborg, har man allerede prøvet en fusion. I 1999 gik Herning Fremad sammen med Ikast FS og skabte den klub vi kender i dag. Men selv om man i FCM har ekspertisen – og et navn, som ville passe med Silkeborg – udelukker man også her idéen.
– Jeg har det rigtig fint med Kent Madsen og Silkeborg. Men en fusion med os er urealistisk. Det er nok ikke os, Kent Madsen skal hænge sin hat på. Vi har prøvet en fusion en gang, og der er simpelthen for mange følelser forbundet med det, forklarer FCM-direktør Søren Bach, der i øvrigt tror, at Kent Madsens udtalelser om en fusion mest af alt er et opråb til kommunen og erhvervslivet i Silkeborg om mere støtte.
Læs også: Fodbold i Silkeborg mangler passion
Det samme tror Randers-direktør Jacob Nielsen, der står i spidsen for en overbygning af seks klubber fra Randers-området. Men det er formentlig også nok for Randers FC, der ikke umiddelbart står klar med åbne arme overfor Silkeborg.
– Det er ikke en beslutning, jeg træffer. Sådan noget skal besluttes på en generalforsamling. Men persoligt har jeg svært ved at se det ske. Der er ingen relationer mellem de to byer, og to større provinsbyer med traditioner – som Silkeborg og Randers har det – kan ikke gå sammen, siger Jacob Nielsen og sætter en tyk streg under, at Randers FC har det bedst alene.
– Fodboldklubber handler om kultur, om demografi og om værdier. De folk, der står bag vores klub gør det ikke for at komme i Champions League. De gør det for byen Randers og for Kronjylland, slutter han.
Og dét er uforeneligt med en fusion. Hvis erhvervslivet i Silkeborg svigter og byens fodboldklub tvinges ud i en sammenlægning, er der derfor kun én vej, Kent Madsen kan tage. Rute 52 mod Viborg.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
OPTAKT
Canada – Marokko
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT