Konkurrenterne omringer Silkeborg IF fra alle sider. Mod vest indkapsles Søhøjlandets fodboldhold af FC Midtjylland, mod øst er det 1. divisions tophold AGF, Randers FC tårner sig op mod nordøst, AC Horsens trænger sig på fra sydøst, og endelig hører Viborg til 40 kilometer mod nord. Silkeborg befinder sig dermed, alt efter hvordan man ser på det, i enten et sort hul eller et smørhul.
Klubben fra søernes bredder er i et sort hul, hvis man ser på tilskuer- og sponsoropbakning. De ovennævnte klubber slås således om flere af de samme sponsorer – og ikke mindst de samme tilskuere. Til gengæld er det et smørhul, hvis man overvejer en fusion. Og skal man tro den administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, er det præcis hvad den økonomisk trængte klub i øjeblikket gør.
Men hvem skal Silkeborg IF fusionere med, hvis det kommer så langt? Det logiske svar er Viborg FF, hvis bestyrelsesformand, Steen Petersen, i dag har fortalt tipsbladet.dk, at klubben er åben for en fusion med den sydlige nabo.
Læs også: Viborg FF åbner for SIF-fusion
Viborg ligner imidlertid også det eneste svar. For Silkeborgs øvrige nabo lukker kategorisk ned for en fusion med de rød-og hvid-klædte.
– En fusion med Silkeborg er ikke et scenarie, vi overvejer eller har haft oppe at vende i bestyrelsen. Vores strategi er, at vi som udgangspunkt kan og vil stå alene. Når det så er sagt, har vi også økonomiske udfordringer, men der er et uudnyttet potential i vores egen by, siger AC Horsens-direktør Henrik Ravn til tipsbladet.dk.
Hans ord gentages på det nærmeste af en af Silkeborgs nærmeste naboer. Heller ikke AGF, der i næste sæson formentlig igen befinder sig i Superligaen, hælder således til en fusion.
– En fusion med Silkeborg er ikke noget, vi har brugt tid på at overveje. Silkeborgs udmelding er lige kommet, og vi har ikke haft lejlighed til at diskutere det internt, eller med vores bestyrelse. Jeg mener fortsat, at der er et stort potentiale i AGF, som vi mangler at få forløst. Derfor skal vi kortsigtet fokusere på vores egen forretning, og så må vi se på mulighederne hen af vejen. Vi har rigeligt at gøre med vor nuværende udfordring. For at opsummere vil jeg sige, at for det første har vi ikke diskuteret det, for det andet ønsker vi at fokusere på vores egen forretning, og for det tredje skal man aldrig udelukke noget i fodboldens verden, siger Jan Christensen, der er adm. direktør for “de hvide” fra Aarhus.
Heller ikke “fusionsklubberne” vil fusionere
I FC Midtjylland, der hører hjemme i Herning 40 kilometer fra Silkeborg, har man allerede prøvet en fusion. I 1999 gik Herning Fremad sammen med Ikast FS og skabte den klub vi kender i dag. Men selv om man i FCM har ekspertisen – og et navn, som ville passe med Silkeborg – udelukker man også her idéen.
– Jeg har det rigtig fint med Kent Madsen og Silkeborg. Men en fusion med os er urealistisk. Det er nok ikke os, Kent Madsen skal hænge sin hat på. Vi har prøvet en fusion en gang, og der er simpelthen for mange følelser forbundet med det, forklarer FCM-direktør Søren Bach, der i øvrigt tror, at Kent Madsens udtalelser om en fusion mest af alt er et opråb til kommunen og erhvervslivet i Silkeborg om mere støtte.
Læs også: Fodbold i Silkeborg mangler passion
Det samme tror Randers-direktør Jacob Nielsen, der står i spidsen for en overbygning af seks klubber fra Randers-området. Men det er formentlig også nok for Randers FC, der ikke umiddelbart står klar med åbne arme overfor Silkeborg.
– Det er ikke en beslutning, jeg træffer. Sådan noget skal besluttes på en generalforsamling. Men persoligt har jeg svært ved at se det ske. Der er ingen relationer mellem de to byer, og to større provinsbyer med traditioner – som Silkeborg og Randers har det – kan ikke gå sammen, siger Jacob Nielsen og sætter en tyk streg under, at Randers FC har det bedst alene.
– Fodboldklubber handler om kultur, om demografi og om værdier. De folk, der står bag vores klub gør det ikke for at komme i Champions League. De gør det for byen Randers og for Kronjylland, slutter han.
Og dét er uforeneligt med en fusion. Hvis erhvervslivet i Silkeborg svigter og byens fodboldklub tvinges ud i en sammenlægning, er der derfor kun én vej, Kent Madsen kan tage. Rute 52 mod Viborg.
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Hård kritik af FC København-stjerne
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Manchester United rasende
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
MEDIE