Konkurrenterne omringer Silkeborg IF fra alle sider. Mod vest indkapsles Søhøjlandets fodboldhold af FC Midtjylland, mod øst er det 1. divisions tophold AGF, Randers FC tårner sig op mod nordøst, AC Horsens trænger sig på fra sydøst, og endelig hører Viborg til 40 kilometer mod nord. Silkeborg befinder sig dermed, alt efter hvordan man ser på det, i enten et sort hul eller et smørhul.
Klubben fra søernes bredder er i et sort hul, hvis man ser på tilskuer- og sponsoropbakning. De ovennævnte klubber slås således om flere af de samme sponsorer – og ikke mindst de samme tilskuere. Til gengæld er det et smørhul, hvis man overvejer en fusion. Og skal man tro den administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, er det præcis hvad den økonomisk trængte klub i øjeblikket gør.
Men hvem skal Silkeborg IF fusionere med, hvis det kommer så langt? Det logiske svar er Viborg FF, hvis bestyrelsesformand, Steen Petersen, i dag har fortalt tipsbladet.dk, at klubben er åben for en fusion med den sydlige nabo.
Læs også: Viborg FF åbner for SIF-fusion
Viborg ligner imidlertid også det eneste svar. For Silkeborgs øvrige nabo lukker kategorisk ned for en fusion med de rød-og hvid-klædte.
– En fusion med Silkeborg er ikke et scenarie, vi overvejer eller har haft oppe at vende i bestyrelsen. Vores strategi er, at vi som udgangspunkt kan og vil stå alene. Når det så er sagt, har vi også økonomiske udfordringer, men der er et uudnyttet potential i vores egen by, siger AC Horsens-direktør Henrik Ravn til tipsbladet.dk.
Hans ord gentages på det nærmeste af en af Silkeborgs nærmeste naboer. Heller ikke AGF, der i næste sæson formentlig igen befinder sig i Superligaen, hælder således til en fusion.
– En fusion med Silkeborg er ikke noget, vi har brugt tid på at overveje. Silkeborgs udmelding er lige kommet, og vi har ikke haft lejlighed til at diskutere det internt, eller med vores bestyrelse. Jeg mener fortsat, at der er et stort potentiale i AGF, som vi mangler at få forløst. Derfor skal vi kortsigtet fokusere på vores egen forretning, og så må vi se på mulighederne hen af vejen. Vi har rigeligt at gøre med vor nuværende udfordring. For at opsummere vil jeg sige, at for det første har vi ikke diskuteret det, for det andet ønsker vi at fokusere på vores egen forretning, og for det tredje skal man aldrig udelukke noget i fodboldens verden, siger Jan Christensen, der er adm. direktør for “de hvide” fra Aarhus.
Heller ikke “fusionsklubberne” vil fusionere
I FC Midtjylland, der hører hjemme i Herning 40 kilometer fra Silkeborg, har man allerede prøvet en fusion. I 1999 gik Herning Fremad sammen med Ikast FS og skabte den klub vi kender i dag. Men selv om man i FCM har ekspertisen – og et navn, som ville passe med Silkeborg – udelukker man også her idéen.
– Jeg har det rigtig fint med Kent Madsen og Silkeborg. Men en fusion med os er urealistisk. Det er nok ikke os, Kent Madsen skal hænge sin hat på. Vi har prøvet en fusion en gang, og der er simpelthen for mange følelser forbundet med det, forklarer FCM-direktør Søren Bach, der i øvrigt tror, at Kent Madsens udtalelser om en fusion mest af alt er et opråb til kommunen og erhvervslivet i Silkeborg om mere støtte.
Læs også: Fodbold i Silkeborg mangler passion
Det samme tror Randers-direktør Jacob Nielsen, der står i spidsen for en overbygning af seks klubber fra Randers-området. Men det er formentlig også nok for Randers FC, der ikke umiddelbart står klar med åbne arme overfor Silkeborg.
– Det er ikke en beslutning, jeg træffer. Sådan noget skal besluttes på en generalforsamling. Men persoligt har jeg svært ved at se det ske. Der er ingen relationer mellem de to byer, og to større provinsbyer med traditioner – som Silkeborg og Randers har det – kan ikke gå sammen, siger Jacob Nielsen og sætter en tyk streg under, at Randers FC har det bedst alene.
– Fodboldklubber handler om kultur, om demografi og om værdier. De folk, der står bag vores klub gør det ikke for at komme i Champions League. De gør det for byen Randers og for Kronjylland, slutter han.
Og dét er uforeneligt med en fusion. Hvis erhvervslivet i Silkeborg svigter og byens fodboldklub tvinges ud i en sammenlægning, er der derfor kun én vej, Kent Madsen kan tage. Rute 52 mod Viborg.

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Ikke sket i 8 år

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Teemu Pukki dominerer

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Vanvittige comebacks i Champions League

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Voldsom frustration efter vanvidskamp

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

– Dumdristigt og naivt

Forbløffet over Victor Froholdt

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Har afvist flere tilbud

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Mål i luften i Piræus

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’
