Konkurrenterne omringer Silkeborg IF fra alle sider. Mod vest indkapsles Søhøjlandets fodboldhold af FC Midtjylland, mod øst er det 1. divisions tophold AGF, Randers FC tårner sig op mod nordøst, AC Horsens trænger sig på fra sydøst, og endelig hører Viborg til 40 kilometer mod nord. Silkeborg befinder sig dermed, alt efter hvordan man ser på det, i enten et sort hul eller et smørhul.
Klubben fra søernes bredder er i et sort hul, hvis man ser på tilskuer- og sponsoropbakning. De ovennævnte klubber slås således om flere af de samme sponsorer – og ikke mindst de samme tilskuere. Til gengæld er det et smørhul, hvis man overvejer en fusion. Og skal man tro den administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, er det præcis hvad den økonomisk trængte klub i øjeblikket gør.
Men hvem skal Silkeborg IF fusionere med, hvis det kommer så langt? Det logiske svar er Viborg FF, hvis bestyrelsesformand, Steen Petersen, i dag har fortalt tipsbladet.dk, at klubben er åben for en fusion med den sydlige nabo.
Læs også: Viborg FF åbner for SIF-fusion
Viborg ligner imidlertid også det eneste svar. For Silkeborgs øvrige nabo lukker kategorisk ned for en fusion med de rød-og hvid-klædte.
– En fusion med Silkeborg er ikke et scenarie, vi overvejer eller har haft oppe at vende i bestyrelsen. Vores strategi er, at vi som udgangspunkt kan og vil stå alene. Når det så er sagt, har vi også økonomiske udfordringer, men der er et uudnyttet potential i vores egen by, siger AC Horsens-direktør Henrik Ravn til tipsbladet.dk.
Hans ord gentages på det nærmeste af en af Silkeborgs nærmeste naboer. Heller ikke AGF, der i næste sæson formentlig igen befinder sig i Superligaen, hælder således til en fusion.
– En fusion med Silkeborg er ikke noget, vi har brugt tid på at overveje. Silkeborgs udmelding er lige kommet, og vi har ikke haft lejlighed til at diskutere det internt, eller med vores bestyrelse. Jeg mener fortsat, at der er et stort potentiale i AGF, som vi mangler at få forløst. Derfor skal vi kortsigtet fokusere på vores egen forretning, og så må vi se på mulighederne hen af vejen. Vi har rigeligt at gøre med vor nuværende udfordring. For at opsummere vil jeg sige, at for det første har vi ikke diskuteret det, for det andet ønsker vi at fokusere på vores egen forretning, og for det tredje skal man aldrig udelukke noget i fodboldens verden, siger Jan Christensen, der er adm. direktør for “de hvide” fra Aarhus.
Heller ikke “fusionsklubberne” vil fusionere
I FC Midtjylland, der hører hjemme i Herning 40 kilometer fra Silkeborg, har man allerede prøvet en fusion. I 1999 gik Herning Fremad sammen med Ikast FS og skabte den klub vi kender i dag. Men selv om man i FCM har ekspertisen – og et navn, som ville passe med Silkeborg – udelukker man også her idéen.
– Jeg har det rigtig fint med Kent Madsen og Silkeborg. Men en fusion med os er urealistisk. Det er nok ikke os, Kent Madsen skal hænge sin hat på. Vi har prøvet en fusion en gang, og der er simpelthen for mange følelser forbundet med det, forklarer FCM-direktør Søren Bach, der i øvrigt tror, at Kent Madsens udtalelser om en fusion mest af alt er et opråb til kommunen og erhvervslivet i Silkeborg om mere støtte.
Læs også: Fodbold i Silkeborg mangler passion
Det samme tror Randers-direktør Jacob Nielsen, der står i spidsen for en overbygning af seks klubber fra Randers-området. Men det er formentlig også nok for Randers FC, der ikke umiddelbart står klar med åbne arme overfor Silkeborg.
– Det er ikke en beslutning, jeg træffer. Sådan noget skal besluttes på en generalforsamling. Men persoligt har jeg svært ved at se det ske. Der er ingen relationer mellem de to byer, og to større provinsbyer med traditioner – som Silkeborg og Randers har det – kan ikke gå sammen, siger Jacob Nielsen og sætter en tyk streg under, at Randers FC har det bedst alene.
– Fodboldklubber handler om kultur, om demografi og om værdier. De folk, der står bag vores klub gør det ikke for at komme i Champions League. De gør det for byen Randers og for Kronjylland, slutter han.
Og dét er uforeneligt med en fusion. Hvis erhvervslivet i Silkeborg svigter og byens fodboldklub tvinges ud i en sammenlægning, er der derfor kun én vej, Kent Madsen kan tage. Rute 52 mod Viborg.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIVE: Slutfløjt i Parken
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER