FC København indleder lørdag den nye sæson med en udekamp mod Lyngby Boldklub, og det bliver uden tre af holdets vigtigste spillere fra sidste sæson.
Mohamed Daramy og Hákon Haraldsson har begge forladt FC København denne sommer, mens anfører Viktor Claesson er blevet ramt af en længerevarende skade.
Jacob Neestrup føler dog ikke, at hans offensiv kan fremstå en smule tyndt besat efter skaden til Claesson.
– Nej, det vil jeg ikke stå at sige. Vi spillede også mange kampe uden dem (Daramy, Haraldsson og Claesson, red.) sidste år. Men det er klart, at vi godt ved, at der er profiler, der har sagt farvel til FC København. Og de vil blive erstattet, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet.
Selvom flere profiler har sagt farvel, så er Jacob Neestrup ikke utålmodig i forhold til at få nogle erstatninger på plads.
– Som det ser ud lige nu, så er der jo seks uger tilbage af vinduet. Jeg ved godt, at vi har solgt nogle spillere. Og de vil blive erstattet på et tidspunkt. Men den trup, vi har nu, skal kunne levere en god start på sæsonen, lyder det fra FC Københavns cheftræner.
FC København har indkasseret op imod 127 millioner kroner på salget af Hákon Haraldsson, der tog nogle store skridt under Jacob Neestrup, og cheftræneren er stolt på islændingens vegne.
– Alle spillere, som vi sælger og sender videre ud i den store verden og finder gode adresser til, er noget, der gør os stolte. Vi er glade på Hákons vegne. Han har været en stor profil i FC København, hvor han har vundet to mesterskaber og en pokaltitel, og han har spillet Champions League. Så han kan rejse ud med oprejst pande, siger Neestrup.
Cheftræneren ønsker ikke at gå i detaljer med, hvilke positioner han helst vil have hentet forstærkninger til.
– Det er for simpelt at gå ud og sige, at vi skal have en spiller, der er identisk med Hákon, og en spiller, der er identisk med Daramy. De kan blive erstattet én-til-én, men de kan også blive erstattet af andre typer, men med samme kvalitet, siger Jacob Neestrup.
Neestrup afviser at være stresset over transfers, men den 35-årige træner har til gengæld mange andre ting at stresse over.
– Jeg tror, at hvis du er cheftræner i FC København, så stresser du 365 dage om året. Transfers stresser mig ikke. Mit job er altid at gøre det eksisterende spillermateriale bedre. Det er det, jeg får mine penge for, lyder det fra FCK-bossen.
FC København spiller mod Lyngby Boldklub lørdag klokken 16.00.
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’