FC København vandt onsdag aften med 4-3 over Manchester United i Champions League, og allerede søndag venter en ny stor kamp for københavnerklubben i Parken, når ærkerivalerne fra Brøndby kommer på besøg.
Her er det den kommende kamp, som FCK-cheftræner Jacob Neestrup ser som den største. Dt fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.
– Jeg synes, det er godt for os, at det er den her kamp, der kommer lige efter den oplevelse, som vi alle havde forleden aften herinde. Det er en stor kamp, der venter i morgen, og sat på spidsen også en vigtigere kamp, end den vi spillede i onsdags mod United, fastslår han og fortsætter:
– Det er to gode hold, der mødes, og vi forventer en svær og et eller andet sted også en meget lige kamp i morgen. Vi ved selvfølgelig godt, at vi kan øge forspringet i tabellen med en sejr, men turneringen er stadig ung, så uanset om vi er a point eller tre eller seks point foran efter i morgen, så er vores mindset det samme i resten af efteråret, siger Neestrup.
Endvidere peger han på, at når det kommer til derby-kampen mod Brøndby, så er der ikke ikke blevet brugt så meget krudt på United-kampen, og at de i stedet har fokus på, hvad de selv kan gøre bedre eller fortsætte med for at slå Brøndby.
– Der er ingen tvivl om, at vi skal præstere på et meget højt niveau for at vinde i morgen. Selv om jeg ikke er meget for at sige det, så synes jeg jo, at – selv om de er vores rivaler – så har indholdet af det, de sætter gang i kampene været på både et meget stabilt niveau og også et til tider højt niveau hen over de sidste par måneder, fortæller Jacob Neestrup.
Derudover bemærker FCK-træneren, at Brøndby ligesom FCK har lykkedes med at vinde kampe på dage, hvor man ikke har spillet så godt. Derfor ligger de også med i toppen, mener han.
– Det har jeg som fagmand respekt for, også selv om det er Brøndby IF, erkender Jacob Neestrup.
Forud for kampen står det desuden klart, at en af FCK-spillerne er ude resten af året. Læs mere om det her.

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

FC København – FC Midtjylland

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Vil købe Oliver Christensen

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog