Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Jacob Neestrup så en stærk præstation fra en af sine spillere i derbyet. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse.



PARKEN (Tipsbladet): Søndagens derby vinder ingen skønhedspriser, men det var intenst, og til sidst kunne FC København gå ud af det som sejrsherre.

Fra ellevemeterpletten kunne Jordan Larsson sparke sejrsmålet ind i en kamp, der så Mads Emil Madsen gøre en god figur på den centrale midtbane.

Han startede ellers med et par sløsede aktioner, men spillede sig op som kampen skred frem.

– Hans bedste kamp som FC København-spiller. Det er vigtigt, han fortsætter med at suge spillet til sig efter en fejl i starten. Hvis du kan gå ind i ent derby på hjemmebane og vokse ind i det, så har du taget et stort skridt som FCK-spiller. Det er vi glade for på hans og holdets vegne, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og øvrige medier.

Mads Emil Madsen mødte også den fremmødte presse og ville gerne kalde hans præstation “et gennembrud” i FCK-trøjen.

– Det er dejligt med anerkendelse, som giver selvtillid. Det er jeg glad for, men det vigtigste er, at jeg selv er glad for måden, jeg og holdet spiller fodbold på. Det hæfter jeg mig mest ved, siger midtbanespillere efter kampen.

– Når man kommer til en ny klub, kan man nogle gange godt komme til at gøre lidt for meget det, man tænker, de andre gerne vil have, man gør. I stedet for at gøre det, man selv gerne vil. Jeg har arbejdet på at vise hvilken spiller, jeg er.

Mads Emil Madsen kunne have kronet en fornem eftermiddag med en smuk langskudsscoring.

– Følelsen, da jeg ramte bolden var, at den ville gå ind. Jeg nåede slet ikke at se, hvor den sad, men kunne mærke, at jeg ramte den godt. Bagefter kunne jeg se på storkærmen, at han lige fik fingrene på.

Patrick Pentz fik afværget Mads Emil Madsen afslutning fra distancen.

Mads Emil Madsen gjorde en god figur på FC Københavns centrale midtbane. Foto: Alamy.

Et skridt i den rigtige retning

Jacob Neestrup skreg jublen ud, flere spillere rakte armene i vejret og derbysejren blev senere fejret foran Sektion 12.

Det var ikke til at tage fejl af, at sejren over Brøndby IF på bagkant af en svag periode betød rigtig meget for FC København, selvom den ikke på den måde visker tavlen ren.

– Det ændrer ikke alt. Det gør det overhovedet ikke. Det giver en god følelse. Vi vinder et derby, og det i sig selv er ekstremt vigtigt. Det giver tre point til tabellen. Jeg synes, vi havde noget soliditet i vores lave forsvarsspil. Vores keeper viste, at vi har fået en absolut klassekeeper ind.

– Det var vigtigt for ham at tanke noget selvtillid. Brøndby er stadig tre point bedre end os. FC Midtjylland er stadig 4-7 syv point bedre end os og AGF er seks point bedre os. Tabellen lyver ikke, og jeg er ydmyg omkring, der venter hårdt arbejde forude før 2026, siger Jacob Neestrup.

FCK-cheftræneren står også ved, at ikke alt sad lige i skabet.

– Jeg anerkender, det er en svær præmis på den måde, at man vil så gerne, men at presset også er enormt stort i dag. Vi starter med at lave nogle tekniske fejl, som gør os lidt nervøse, fordi vi godt ved, hvad der er på spil. I anden halvleg bliver vi bedre til at spille fremad, vi bliver bedre til at finde Elyounoussi i mellemrummet. Jeg synes, Mads Emil suger spillet godt til sig og finder nogle gode pasningslinjer.

– Men du kommer ikke til at huske det her derby for det smukkeste spil. Der var kvaliteten jo højere, da vi vandt 3-1 herinde, hvor vi moste dem i de første 30 minutter. Men en derby-sejr på ren fight er meget vigtig.

Mohamed Elyounoussi og Junnosuk Suzuki gik i øvrigt ud til sidst, men Neestrups umiddelbare melding er, at der var tale om træthed.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Det må for alt i verden ikke ske!

I chok over Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Køber engelsk klub

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Skræmmende Chido Obi-scener

Arne Slot dybt frustreret

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Nu er Dreyer historisk



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

‘Han tisser isterninger’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– Det vil jeg aldrig gøre!

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Burde have lukket langt tidligere!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Mål i begge ender i Brighton

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

Bo Henriksen lander TV-job