FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Tag ét kig henover spillertruppen i FC København, og du kan med garanti ikke finde en anden trup i dansk fodbold, som er lige så godt besat på samtlige positioner.
Sådan er det at være et tophold, der skal præstere i flere turneringer henover en sæson. Det har så også den konsekvens, at når man er slået ud af både Europa og pokalen og kun har Superligaen at tænke på, så betyder det, at rigtig mange spillere ikke får lige så meget spilletid, som de nok havde håbet og forventet.
Derfor er Jacob Neestrup på en stor opgave for resten af denne sæson. Selv om man har skrevet klubhistorie ved at spille knockoutkampe i Champions League, så er sæsonen kun god, hvis den i sidste ende byder på et dansk mesterskab, og her får Neestrup brug for, at alle præsterer for at henvise FC Midtjylland og Brøndby til de sekundære pladser. Men hvordan holder Neestrup spillerne til ilden de næste måneder? Det spørgsmål stiller Tipsbladet ham onsdag efter træning, hvor Neestrup er i afslappet humør.
– Jeg synes, de er gode til at holde sig selv til ilden. De er professionelle fodboldspillere og har alt at spille for. Præmissen er, at vi spiller med det hold, vi mener er bedst på dagen. Lige nu er vi lidt ramt. Lerager har slet ikke været til rådighed i foråret endnu. Claesson er først klar igen til mesterskabsspillet. Der er også lidt huller hist og pist, som vil give nogle muligheder.
Alle vil gerne spille, men alle kommer ikke til at spille. Hvordan sørger du for, at de forbliver motiverede hele tiden og ikke bliver utilfredse?
– Jeg kan ikke sørge for det sidste. Jeg vil da være dybt undrende, hvis klassespillere uanset om man er erfaren eller ung, ikke var utilfreds med ikke at spille. Sådan var det sidste år under mig, og sådan var det året inden, da jeg var assistenttræner.
– Jeg gør, hvad jeg kan efter bedste evne, at alle kan føle, at de har et ejerskab. Om det så er ved at være ham, der skal score et afgørende mål, ham der skal lave assisten, ham der skal lave den vigtige tackling eller ham der måske skal ind i slutminutterne eller slutsæsonen og være den store helt. Det er det, jeg forsøger, siger Neestrup, som godt er klar over, at det ikke er noget, man bare kommer sovende til.
– Det er ikke nemt overhovedet, og det er ikke altid, man rammer det lige godt hver uge. Men jeg kan sige, at spillerne er topmotiverede for at hjælpe FC København, uanset om de har spillet hver kamp, hver anden, tredje eller slet ikke.
Det er et tæt topfelt i dansk fodbold, hvor FC København lige nu er et mulehår bag FC Midtjylland og Brøndby. Ser de nedad, kan de se FC Nordsjælland være seks point efter dem efter en god start på 2024, hvor det kun var til netop FC København, at man ikke har sejret. Jacob Neestrup mener også, at det er for tidligt at afskrive et hold som FC Nordsjælland.
Dermed er der lagt op til et spændende mesterskabsspil, hvor man ugentligt kan se frem til spændende opgør, som kan få stor betydning for toppen af Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT